پیش نمایش بازی The Dark Pictures Man of Medan

نمایش نخست بازی Man of Medan در رویداد Gamescom سال گذشته با واکنش‌های خوبی روبرو شد
man of medan
پیش نمایش بازی The Dark Pictures Man of Medan

یکی از آثار خوب و غیر منتظره‌ی سال‌های اخیر دنیای بازی، عنوان Until Dawn استودیوی Supermassive Games بود که توانست موفقیت هنری و تجاری خوبی به دست آورد. این بازی ترسناک به دلیل استفاده‌ی مناسب از مکانیزم‌های بازی‌های سینمایی چون Heavy Rain و ترکیب آن با المان‌های کلیشه‌ای سبک ترسناک توانست به اثری جالب توجه و به یاد ماندنی تبدیل شود. حال چهار سال از عرضه‌ی این بازی می‌گذرد و به نظر می‌رسد استودیوی Supermassive Games با بازی The Dark Pictures Man of Medan در پی دستیابی به موفقیتی مشابه با آن است.

man of medan

پیش نمایش بازی The Dark Pictures Man of Medan

نمایش نخست بازی Man of Medan در رویداد Gamescom سال گذشته با واکنش‌های خوبی روبرو شد. به نظر می‌رسید که این بازی همچون Until Dawn به آزمایش سیستم داستان‌گویی شاخه‌ای پرداخته و اثری متفاوت و در عین حال وارثی معنوی بر آن عنوانِ انحصاری کنسول Playstation 4 باشد. با این حال با وجود خوب بودن نمایش این بازی، هیچ‌کس از دیدن آن شگفت‌زده نشده بود. مدتی پیش در جریان کنفرانس خبری، استودیوی Supermassive و کمپانی Namco Bandai از سلاح مخفی بازی The Dark Pictures Man of Medan پرده‌برداری کردند: بخش دو نفره‌ی آنلاین. پیش از این ‌بخش چند نفره‌ی محلی Until Dawn به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرده و مخاطبان در همکاری با یکدیگر تجربیات به یاد ماندنی و متفاوتی را به دست می‌آوردند؛ اما اضافه شدن بخش آنلاین درست و حسابی به چنین بازی‌ای کاملا غیر قابل منتظره و در عین حال کاملا هماهنگ با فرمول بازی است.

Until Dawn به دلیل استقاده‌ی مناسب از مکانیزم‌های بازی‌های سینمایی چون Heavy Rain و ترکیب آن با المان‌های کلیشه‌ای سبک ترسناک توانست به اثری جالب توجه و به یاد ماندنی تبدیل شود

بازی The Dark Pictures Man of Medan همچون Until Dawn در ژانر ترس روایت و بخش اعظم گیم‌پلی آن به سکانس‌های QTE محدود می‌شود. همچون آن بازی، امکان مرگ تمامی شخصیت‌ها در طول داستان بازی و ادامه‌ی آن بدون آن‌ها، وجود دارد. بازی Man of Medan جزئی از سری بازی‌های آنتولوژی The Dark Pictures است. هر کدام از قسمت‌های این مجموعه قیمتی برابر با ۲۵ پوند خواهند داشت و یک بار تمام کردن آن‌ها حدود ۵ ساعت به طول می‌انجامد. اما همچون بازی Until Dawn، امکان تجربه‌ی تمامی بخش‌های بازی در نخستین تجربه‌ی آن، وجود ندارد.

داستان بازی The Dark Pictures Man of Medan پیرامون کشتی روح‌زده‌ای به نام Man of Medan می‌چرخد. این کشتی داستانی حقیقی در آسیای شرقی است و دیگر بازی‌های سری نیز بر اساس افسانه‌های ترسناک حقیقی ساخته خواهند شد. با این حال نمایش‌ها و دموهای منتشر شده از بازی نشان می‌دهند که سازندگان تنها الهام‌هایی پایه‌ای از این داستان‌ها گرفته‌اند. در فصل مقدمه‌ی بازی مخاطبان در نقش سربازی آمریکایی در دوران جنگ جهانی دوم قرار می‌گیرند. این سرباز پس از تمام شدن شیفت نگهبانیش به کشتی بازگشته و دوست خود را مست می‌یابد. در همین زمان جعبه‌هایی مشکوک وارد کشتی شده و پس از رعد و برقی، مایه‌ای لزج و سبزرنگ از آن‌ها خارج می‌شود. سربازان ذکر شده که در اتاق فرمان کشتی محبوس شده‌اند کوچکترین آگاهی‌ای از این مسئله ندارند. لازم به ذکر است که سرباز دیگر می‌تواند توسط یکی از مخاطبانی که به طور همزمان به تجربه‌ی بازی می‌پردازند، کنترل شود.

مخاطبان می‌توانند در صورت علاقه‌ی خود Voice Chat بازی را فعال کنند و به صحبت با یار خود بپردازند، یا به کل از بخش آنلاین دوری کرده و خود به تنهایی بازی را تجربه کنند. اما حضور بازیکنی دیگر و عدم وجود راهی ارتباطی با او بر ترسناک بودن بازی خواهد افزود و حس حضور در داستانی مشترک به خوبی به مخاطب القا خواهد شد. در این حالت اکثرا بازیکنان از انتخاب‌های یکدیگر آگاه نبوده و باید با عواقب تصمیم‌هایشان روبرو شوند. برای مثال در بخش‌های اولیه‌ی بازی سکانسی وجود دارد که در آن مخاطب باید پنهان شده و با استفاده از QTE نفس کشیدن شخصیت خود را کنترل کند و اگر شکست بخورد، دیده می‌شود. گاهی اوقات هر دو بازیکن در یک زمان به جستجوی محیطی می‌پردازند و در این هنگام دوربین ثابت بازی یادآور بازی‌های Resident Evil است. گاهی اوقات نیز بازیکنان از یکدیگر جدا می‌شوند. در بخش‌‌های انتهایی مقدمه، مشخص می‌شود که مسائلی ماورا‌الطبیعه در حال وقوع بوده و بازیکنان راهی جز جدا شدن از هم ندارند.

بازی Man of Medan جزئی از سری بازی‌های آنتولوژی The Dark Pictures است

در این حالت قایم شدن شخصیت اصلی بازی در کمدی چوبی فایده‌ی چندانی ندارد و  آینده‌بینی عجیب که در شیفت سرباز با او روبرو شدیم، او را پیدا می‌کند. صورت این شخصیت کاملا ذوب شده است. در این هنگام شخصیت اصلی بازی کار منطقی را انجام داده و با چاقویی به او ضربه وارد می‌کند که هیچ فایده‌ای ندارد. با این حال ما در ادامه متوجه می‌شویم که این فرد بازیکن دیگر بوده و روح‌ها کاری کرده بودند که ما او را به صورتی ترسناک ببینیم و او را بکشیم. هنوز مشخص نیست داستان ماوراالطبیعه‌ی بازی چگونه است. در قسمتی از بخش ابتدایی بازی سایه‌ای با چهار دست می‌بینیم. اما هنگامی که فصل مقدمه‌ی بازی The Dark Pictures Man of Medan تمام و فصل اول آن در زمان حال آغاز می‌گردد، شاهد عوض شدن حالت و حس کلی آن هستیم. حال ما در میان سفری برای یافتن گنجی کهن هستیم. در این سفر خواهر و برادری ثروتمند، دو برادر و کاپیتانی جدی حضور دارند.

man of medan

پیش نمایش بازی The Dark Pictures Man of Medan

در میان این شخصیت‌ها، جذاب‌ترین شخصیت، کاپیتان فلیس مرموز است و دیگران مشابه با شخصیت‌های کلیشه‌ای آثار ترسناک و یادآور شخصیت‌های بازی Until Dawn هستند. سازندگان بازی ادعا می‌کنند که حضور شخصیت‌هایی دوست داشتنی در بازی بسیار مهم است. باید تا منتشر شدن بازی و شناختن دقیق این شخصیت‌ها منتظر ماند. فصل اول بازی همچنین شاهد سکانسی زیر آب می‌شود که در آن شخصیت تحت کنترل مخاطب به جستجوی گنج‌های قدیمی در قبرهای کهن می‌پردازد. در همین زمان شخصیت دیگری تحت کنترل مخاطب دیگر در حال درگیری با دزدانی دریایی است که به کشتی حمله کرده و دمار از روزگار همه‌ی اهالی آن درمی‌آورند. به نظر می‌رسد که آن‌ها نیز به دنبال گنج‌های ذکر شده هستند. این مسئله ممکن است بسیار ساده به نظر برسد اما انتخاب‌های مهمی وجود دارند که می‌توانند مرگ و زندگی شخصیت‌ها را رقم بزنند.

برای مثال انتخاب بین انجام فرآیند کاهش فشار پس از خروج شخصیت ذکر شده از آب و عدم انجام آن، در صورت ادامه یافتن توسط انتخاب‌های نادرست، به مرگ او ختم خواهد شد یا نقشه‌ای برای دزدیدن قایق موتوری دزدان دریایی منجر به مرگ شخصیت Conrad (با بازی Shawn Ashmore از بازی Quantum Break) آن هم تنها پس از گذشت یک ساعت از آغاز بازی خواهد شد. این‌ها تنها، انتخاب‌های مهم هستند و مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچکتر نیز بر رابطه‌ی شخصیت‌ها با یکدیگر و نحوه‌ی اجرای موقعیت‌های مختلف تاثیر خواهند گذاشت.

در میان شخصیتهای اصلی بازی، جذاب‌ترین شخصیت، کاپیتان فلیس مرموز است و دیگران مشابه با شخصیت‌های کلیشه‌ای آثار ترسناک و یادآور شخصیت‌های بازی Until Dawn هستند

بازی The Dark Pictures Man of Medan از منظر بصری به زیبایی بازی Until Dawn است و از یکی از برترین انیمیشن‌های چهره‌های دنیای بازی بهره می‌برد که البته گاهی اوقات به کیفیت معمولی‌تر انیمیشن‌های بدن و دیگر المان‌های گرافیکی بازی هم‌خوانی ندارد. حس کلی بازی به عنوان اثری ترسناک بسیار خوب است. علاوه بر بخش آنلاین، بخش چند نفره‌ی محلی پنج نفره‌ی به نام Movie Night وجود دارد که در آن هر کدام از مخاطبان وظیفه‌ی کنترل یکی از شخصیت‌های اصلی را بر عهده گرفته و با یک دسته به تجربه‌ی بازی می‌پردازند. با این حال تعویض شخصیت‌ها به میزان کافی برای کارکرد صحیح این بخش صورت نمی‌گیرد.

man of medan

پیش نمایش بازی The Dark Pictures Man of Medan

در مجموع بازی The Dark Pictures Man of Medan بسیار هیجان‌انگیز و امیدوارکننده به نظر می‌رسد. این اثر خارج از بخش چند نفره‌ی خود شباهات زیادی با Until Dawn داشته و باید دید که سازندگان از مکانیزم‌ها و پتانسیل آن به چه صورت بهره می‌برند. این اثر سی‌ام آگوست سال جاری برای پلتفرم‌های Xbox One، PS4 و PC منتشر می‌شود.

دسته بندی
پیش نمایشمطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط