پیش نمایش بازی Oninaki | راهنمایان مرگ

با توجه به اطلاعات منتشر شده از این بازی و با توجه به ایده‌ی خلاقانه‌ی آن به نظر می‌رسد که با بزرگترین اثر استودیوی Tokyo RPG Factory طرف باشیم
Oninaki
Oninaki

استودیوی Tokyo RPG Factory با هدف ساخت بازی‌های نقش‌آفرینی Old School که بودجه‌ای نسبتا کمتر از عناوین پر زرق و برق و مدرن کمپانی Square Enix دارند تاسیس شده است. بازی‌های قبلی این استودیو، I Am Setsuna و Lost Sphear، به آن سر و صدایی که انتظارش می‌رفت دست نیافتند اما توانستند طرفداران کهنه‌کار بازی‌های نقش‌آفرینی را راضی کنند. چیزی به انتظار سومین و جدیدترین بازی‌ این استودیوی متفاوت، Oninaki، نمانده و با توجه به اطلاعات منتشر شده از این بازی و با توجه به ایده‌ی خلاقانه‌ی آن به نظر می‌رسد که با بزرگترین اثر این استودیو طرف باشیم. البته گیم‌پلی بازی به نظر ضعف‌هایی دارد که می‌توان با توجه به مفاهیم جدید و خاص آن، از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

Oninaki

Oninaki

بازی Oninaki داستان قهرمانی به نام Kagachi را بیان کرده و با سوگواری او بر تخت مرگ والدینش آغاز می‌گردد. این زوج بدون هیچ‌گونه توضیحی (به مخاطب) از دنیا رفته‌اند و کاگاچی جوان در کنار آمدن با این تراژدی دچار مشکلاتی شده است. در این هنگام پدر یکی از دوستان او، که یک Watcher (نگهبان) است، به کاگاچی هشدار می‌دهد که در صورت دست نکشیدنش از سوگواری پدر و مادرش به زندگی باز نخواهند گشت. در ادامه مشخص می‌شود که این جمله تنها به منظور آرام کردن کودکی غمگین نبوده و در دنیای بازی Oninaki مرگ مفهومی موقتی است. در واقع جامعه‌ی دنیای بازی حول دانش ساکنین آن از مرگ بنا شده است.

تراوش چنین داستان متفاوت و مفهوم جذابی از ذهن تاکاشی توکیتا، کارگردان بازی‌های Parasite Eve و Chrono Trigger که مسئولیت طراحی ماموریت‌های فرعی عنوان دوم را نیز بر عهده داشت، چندان شگفت‌انگیز نیست. در بازی Oninaki، در ادامه‌ی داستان، کاگاچی خود تبدیل به یک نگهبان می‌شود. نگهبانان در این بازی کارآگاهانی متخصص در امور روحانی هستند که زمانی که ارواح نمی‌توانند از دنیای کنونی گذر کرده و به زندگی بعدی خود تناسخ یابند، وارد کار می‌شوند. این کار عموما از طریق انجام کاری ناتمام برای این ارواح انجام می‌گیرد. البته در سمت دیگر هستی هیولاها و دیگر موارد تهدیدآمیز وجود دارند که می‌توانند برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد کنند.

در دنیای بازی Oninaki مرگ مفهومی موقتی و در واقع جامعه‌ی دنیای بازی حول دانش ساکنین آن از مرگ بنا شده است.

در سیاهچاله‌ی آموزشی بازی، کاگاچی و دوست دوران کودکی و همکار کنونیش، Mayura، با کودکی روبرو می‌شوند که به صورت وحشتناکی به قتل رسیده است. البته چگونگی مرگ در این گونه موارد اهمیت چندانی ندارد. این کودک از تنها بودن بیش از هر چیز دیگری می‌ترسد و تا زمانی که نتواند والدینش را ببیند، از این دنیا نخواهد رفت. کاگاچی و مایورا قبول می‌کنند که او را به خانه‌اش برده و در آن‌جا با استفاده از توانایی‌هایشان به او قابلیت دیدن دنیای زندگان و پدر و مادرش را می‌دهند. در این هنگام کودک مورد بحث از منظر احساسی در هم می‌شکند و احساس ترس ناشی از تنها بودنش بر سایر افکار و احساساتش تسلط می‌یابند. کاگاچی به والدین او تذکر می‌دهد که این به منظر شکستن قوانین است و آن‌ها نیز در هراس این که فرزندشان هرگز به سمت دیگر نرود از او درخواست می‌کنند که آن‌ها را به قتل برساند تا بتوانند به پسرشان در زندگی پس از مرگ ملحق شوند. این سکانس با کشته شدن این پدر و مادر به دست کاگاچی و شمشیرش اتمام می‌یابد.

Oninaki

Oninaki

در سکانسی دیگر، کاگاچی از وجود فرقه‌ای به نام کشتی زندگی (Ark of Life) آگاه می‌شود. او به عنوان یک نگهبان وظیفه دارد تا مردم را به تناسخ راهنمایی کند و کارها و مسائل اداری این موضوع به این معنی است که تمامی افراد قادر به باقی ماندن در کنار عزیزان خود نیستند. فرقه‌ی کشتی زندگی باور دارد که می‌تواند به مردم قول ماندن با یکدیگر را داده و در صورتی که خانواده‌ها به طور همزمان و در کنار یکدیگر به خودکشی بپردازند، برای همیشه با هم خواهند ماند. کاگاچی از یکی از همکارانش هشداری مبنی بر ایجاد محلی برای خودکشی دسته جمعی توسط این فرقه بدون مجوزهای مورد نیاز می‌دهد. وظیفه‌ی یک نگهبان در چنین موقعیتی راهنمایی ارواح گمشده، خصوصا کودکان، به زندگی بعدیشان است.

این مفهوم به معنای واقعی کلمه جذاب و متفاوت است که مخاطبان را به سمت بازی Oninaki خواهد کشاند. با این حال وعده‌ی یک اثر تنها نیمی از معادله بوده و باید دید که مکانیزم‌های این بازی و داستانی که سازندگان آن پیرامون این ایده‌ی جذاب ساخته‌اند به چه صورت پیاده سازی می‌شود. در هر صورت باید Oninaki را هیجان‌انگیزترین و بلندپروازانه‌ترین بازی استودیوی Tokyo RPG Factory بدانیم.

دسته بندی
پیش نمایشمطالبمقالات
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link