وضعیت مدل های قدرتمند تر کنسول نینتندو سوییچ پس از عرضه ی Switch Lite چگونه خواهد بود ؟

هفته‌ی گذشته سرانجام از جدیدترین و متفاوت‌ترین مدل کنسول نینتندو سوییچ، Nintendo Switch Lite، رونمایی شد. این کنسول را می‌توان پرچمدار استراتژی جدید نینتندو در دمیدن نفسی تازه به کالبد کنسول هیبریدی محبوب خود دانست.
نینتندو
نینتندو

هفته‌ی گذشته سرانجام از جدیدترین و متفاوت‌ترین مدل کنسول نینتندو سوییچ، Nintendo Switch Lite، رونمایی شد. این کنسول را می‌توان پرچمدار استراتژی جدید نینتندو در دمیدن نفسی تازه به کالبد کنسول هیبریدی محبوب خود دانست. نخستین نشانه‌ها از عرضه‌ی مدل‌های جدیدی از کنسول Nintendo Switch در ماه مارس گذشته در وبسایت نشریه‌ی Wall Street Journal منتشر شد. طبق مقاله‌ی منتشر شده در این وبسایت دو دستگاه جدید جایگزین مدل اولیه‌ی کنسول نینتندو سوییچ خواهند شد. یکی از این نسخه‌ها با قیمتی ارزان‌تر عرضه و همان Nintendo Switch Lite خواهد بود. اما مدل حرفه‌ای‌تر، که در حال حاضر Nintendo Switch Pro خطاب می‌شود و با تمرکز بر مخاطبان حرفه‌ای‌تر ساخته خواهد شد چه می‌شود؟

مطلب مرتبط: معرفی Nintendo Switch Lite | سبک‌تر، ارزان‌تر و با دوام‌تر

Ninendo Switch

Ninendo Switch Lite از قیمتی کمتر و ویژگی‌های ضعیف‌تری برخوردار خواهد بود

هنوز تا عرضه‌ی این کنسول حرفه‌ای‌تر که به نام Power Switch نیز شاخته می‌شود مدت زمان زیادی باقی مانده است. رییس نینتندو، Doug Bowser، احتمال عرضه‌ی هرگونه سخت‌افزار جدیدی از جانب نینتندو در سال جاری را رد کرده است اما احتمال به بازار آمدن نسخه‌ی بهبود یافته از کنسول ابتدایی، که از دیدگاه مخاطبان عادی تفاوت‌های چندانی با آن نخواهد داشت و بازاریابی چندانی در قبال آن صورت نخواهد گرفت، وجود دارد. این نسخه‌ی جدید صرفا صورتی جدید برای کنسول نینتندو سوییچ بوده و خبری از جنجال‌های معمولی پیرامون لانچ کنسول‌های جدید برای آن نخواهد بود.

نخستین نشانه‌ها از عرضه‌ی مدل‌های جدیدی از کنسول Nintendo Switch در ماه مارس گذشته در وبسایت نشریه‌ی Wall Street Journal منتشر شد.

مسئله‌ای که تحقق پیدا کردن مفهوم دو مدل Lite و Power کنسول Nintendo Switch را محتمل می‌کند، تغییراتی جدید در پردازنده‌ی Tegra X1 این کنسول، با نام داخلی Mariko، است. این پردازنده نسخه‌ی کوچک‌تر، خنک‌تر و پربازده‌تر از تراشه‌ی Logan می‌باشد. پردازنده‌ی Tegra X1 که نخستین بار در سال ۲۰۱۵ عرضه شد، از تراشه‌هایی با مساحت ۱۲۱ میلی‌متر مربعی و بافت‌های ساخت ۲۰ نانومتری بهره می‌برد. تراشه‌ی Mariko به احتمال زیاد از بافت‌های کوچک‌تر ۱۶ نانومتری‌ای که ساخت کنسول‌های Xbox One S و PS4 Slim را ممکن کردند استفاده خواهد کرد.

به لطف حضور این چیپ در کنسول اندروید‌ی جدید Nvidia و انتشار کدهای لینوکس و اندروید این تراشه‌ی جدید توسط این کمپانی، اطلاعات فراوانی از Mariko موجود می‌باشد. این تراشه برق کمتری مصرف خواهد کرد و از این لحاظ بسیار اقتصادی‌تر از نمونه‌های مشابه خواهد بود، این در حالی است که GPU آن بیست و پنج درصد سریع‌تر از Logan کار خواهد کرد. با مقایسه‌ی این دو تراشه می‌توان تصویری کلی از تفاوت‌های بین نسخه‌های Lite و Pro کنسول سوییچ به دست آورد، اما به نظر می‌رسد که برنامه‌های نینتندو برای سخت‌افزار جدید خود تفاوت‌های بیشتری داشته باشند.

رییس نینتندو، Doug Bowser، احتمال عرضه‌ی هرگونه سخت‌افزار جدیدی از جانب نینتدو در سال جاری را رد کرده است اما احتمال به بازار آمدن نسخه‌ی بهبود یافته از کنسول ابتدایی، که از دیدگاه مخاطبان عادی تفاوت‌های چندانی با آن نخواهد داشت و بازاریابی چندانی در قبال آن صورت نخواهد گرفت، وجود دارد.

اطلاعات فاز اولیه‌ی این تفاوت‌ها هم‌اکنون در دسترس عموم هستند. نینتندو در کنسول Switch Lite از قابلیت‌های مصرف کمتر توان Mariko در راستای ارائه‌ی محصولی ارزان‌تر و کوچک‌تر استفاده خواهد کرد. این تراشه‌ی جدید به وضوح بسیار پربازده‌تر است و این به معنی کوچک‌تر بودن مجموعه‌ی خنک‌کننده و کاهش اندازه‌ی باتری کنسول سوییچ می‌باشد. نسخه‌ی اصلی کنسول Nintendo Switch با باطری‌های ۴۳۱۰mAh عرضه شد. مهندسی‌های معکوس انجام گرفته بر آخرین Firmware نینتندو مشخص کرده است که باتری نسخه‌ی Lite حول و حوش ۳۳۰۰mAh خواهد بود.

با این حال، طبق ادعای نینتندو، عمر این باتری بیشتر خواهد بود. با این حال در این‌جا اظهارات این کمپانی کمی ضد و نقیض می‌شود. طول عمر باتری کنسول اصلی سوییچ بین دو و نیم تا شش و نیم ساعت بود و نسخه‌ی Switch Lite این مقادیر را به مدت نیم‌ ساعت افزایش خواهد داد. این مسئله در راستای بهبودهای نسبی عنوان شده در بازاریابی‌های نینتندو برای این کنسول است. ولی علاوه بر این، نینتندو اعلام کرده که مخاطبان می‌توانند با یک نوبت شارژِ این کنسول به مدت چهار ساعت بدون وقفه به تجربه‌ی بازی The Legend of Zelda Breath of the Wild بپردازند که ۳۳٫۳ درصد بیش از سه ساعت مدل اصلی سوییچ است.

Ninendo Switch

نینتندو ادعا می‌کند که مخاطبان می‌توانند به مدت ۴ ساعت بدون وقفه به تجربه‌ی بازی The Legend of Zelda بر روی کنسول Nintendo Switch Lite بپردازند

نینتندو در کنسول Switch Lite از قابلیت‌های مصرف کمتر توان Mariko در راستای ارائه‌ی محصولی ارزان‌تر و کوچک‌تر استفاده خواهد کرد.

هنوز مزایای کامل استفاده از Mariko مشخص نشده‌اند، اما به نظر می‌رسد که پرفورمنس و قیمت کاهش‌یافته موارد اصلی مورد تمرکز نینتندو در عرضه‌ی Switch Lite باشند. این موارد منجر به از بین رفتن بسیاری از امکانات کنسول سوییچ در این مدل شده‌اند. در این کنسول دیگر خبری از سوییچ کردن به معنای واقعی کلمه نخواهد بود. Nintendo Switch Lite کنسولی کاملا دستی است و خبری از حالت Dock، پشتیبانی از کابل HDMI و دیگر موارد مربوط نخواهد بود و این به معنی کاهش گستره‌ی بازی‌های در دسترس برای آن است. با توجه به اندازه‌ی کوچکتر، صفحه‌ی نمایش آن ۵٫۵ اینچ (صفحه‌ی نمایش مدل اولیه‌ی کنسول سوییچ ۶٫۲ اینچ بود) هست. با این حال رزولوشن این صفحه همچنان ۷۲۰p خواهد بود.

Ninendo Switch

با توجه به عدم عرضه‌ی Joy Con برای کنسول Nintendo Switch Lite، امکان تجربه‌ی عناوین سرگرم‌کننده‌ای چون Switch 1-2 وجود نخواهد داشت

مسئله‌ی بعدی عدم امکان استفاده از Joy Con در این مدل است. کنترلرهای داخلی این کنسول به معنی نبود مکان بازی با کنترلرهای جدا هست و علاوه بر این برخی بازی‌های نوآورانه‌ی کنسول Switch چون ۱-۲ Switch نیز بر روی آن عمل نخواهند کرد؛ مگر این که مخاطب دسته‌هایی به صورت جداگانه تهیه کند که در این صورت بودجه‌ی مصرفی با مدل اصلی سوییچ برابری خواهد کرد. از دیگر ضعف‌های این مدل نبود قابلیت پشتیبانی از مادون قرمز و HD Rumble است. با این حال دیدن دکمه‌های جهتی کلاسیک نینتندو نوستالژیک و لذت بخش خواهند بود. اگر سیاست نینتندو در قبال Switch Lite همچون نمونه‌های مشابه برای کنسول‌های پیشینش چون ۲DS باشد، باید انتظار کنسولی بسیار جمع و جورتر را داشته باشیم که بیشتر مناسب کودکان خواهد بود.

Nintendo Switch Lite کنسولی کاملا دستی است و خبری از حالت Dock، پشتیبانی از کابل HDMI و دیگر موارد مربوط نخواهد بود و این به معنی کاهش گستره‌ی بازی‌های در دسترس برای آن است.

به لطف مهندسی‌های معکوس انجام شده توسط هکرها بر سیستم عامل کنسول سوییچ، اطلاعات بیشتری از Switch Lite که پیش از این به نام Horizon شناخته می‌شد منتشر شده است. به لطف چنین پروسه‌ای بود که ویژگی‌های پردازنده‌ی Mariko در سال گذشته، زمانی که Firmware 5.0 منتشر شد، مشخص شدند. با توجه به آن می‌دانیم که حافظه‌ی این کنسول از LPDDR4 به LPDDR4X تغییر خواهد یافت تا بهبودهای بیشتری بر طول عمر باتری اعمال کرده و به بازی‌سازان اجازه‌ی استفاده از ۸ گیگابایت حافظه را بدهد.

تمامی این موارد نشان‌دهنده‌ی تطابق ویژگی‌های حقیقی کنسول Lite با موارد گزارش شده در مقاله‌ی منتشر شده در وبسایت Wall Street Journal می‌باشند. این مدل جدید قیمتی حدود یک سوم مدل اولیه‌ی سوییچ خواهد داشت و از بسیاری از ویژگی‌های آن بهره نخواهد برد. با این حال به نظر می‌رسد که این کنسول ارزان‌‌تر نسبت به قیمت خود ارزشمند خواهد بود. به عقیده‌ی بسیاری از صاحب‌‌نظران دنیای بازی، کنسول سوییچ و بسیاری از بازی‌های آن کاملا مناسب با قابل حمل بودن هستند و نیاز عمده‌ای به اتصال آن به نمایشگری بزرگتر وجود ندارد. با این حال ایده‌ی عرضه‌ی مدلی قدرتمندتر از سوییچ با استقبال خوبی از جانب مخاطبان روبرو خواهد شد.

این مدل جدید قیمتی حدود یک سوم مدل اولیه‌ی سوییچ خواهد داشت و از بسیاری از ویژگی‌های آن بهره نخواهد برد.

سوال این است، که آیا همچنین مدلی عرضه خواهد شد؟ با توجه به ویژگی‌های پردازنده‌ی Mariko، عرضه‌ی مدلی ضعیف‌تر با هدف کاهش قیمت کاملا متناسب با سیاست‌های تجاری کمپانی نینتندو است. اما این مدل ارزان‌تر تا حد زیادی از ویژگی‌های سخت‌افزاری جدید Tegra استفاده نخواهد کرد. با این حال به نظر می‌رسد که Nintendo Switch Lite پایان کار Mariko نخواهد بود. بر اساس مدارک منتشر شده‌ی جدیدی در وبسایت FCC به نظر می‌رسد که نینتندو به دنبال عرضه‌ی مدل دومی از سوییچ است. این مدل به نظر نمی‌رسد که Power Switch باشد و بیشتر مشابه با نسخه‌ی بهبود یافته از مدل اولیه است. این مدل جدید از حافظه‌ی جدید NAND و بهبودهایی در PCB و SoC بهره خواهد برد. پس می‌توان نتیجه گرفت که سخت‌افزاری جدید عرضه خواهد شد؛ اما خبری از پردازنده‌ی سوم قدرتمندتر نخواهد بود.

این مسئله اخبار خوب و بد مخصوص به خود را به همراه دارد. خبر خوب توانایی پردازنده‌ی گرافیکی Mariko در ارائه‌ی سرعت‌هایی بالاتر است. این تراشه خود کلاک GPU را به ۱٫۲۷ گیگاهرتز می‌رساند که بعید است در کنسول Nintendo Switch Lite مورد استفاده قرار گیرد. با این حال بهبود از پردازش ۷۶۸ مگاهرتزی به دامنه‌ی ۱ گیگاهرتزی چندان دور از تصور نیست. خبر بد این است که بر طبق اطلاعات به دست آمده توسط هکرها، این مدل جدید همچنان در محدوده‌های معمولی کنسول سوییچ پردازش خواهد کرد و مدرکی دال بر استفاده‌ی آن از حداکثر قدرت این تراشه‌ی جدید نمی‌باشد. هر چند بعید نیست که این مسئله در آینده تغییر کند.

مدل جدید از حافظه‌ی جدید NAND و بهبودهایی در PCB و SoC بهره خواهد برد. پس می‌توان نتیجه گرفت که سخت‌افزاری جدید عرضه خواهد شد؛ اما از پردازنده‌ی سوم قدرتمندتر خبری نخواهد بود.

از طرفی قدرت اجرایی بیشتر همیشه مورد استقبال قرار خواهد گرفت، اما از طرف دیگر اگر به طرز واقع‌گرایانه به مسئله نگاه کنیم Mariko تنها توانایی بهبود ۲۰۰ – ۳۰۰ مگاهرتزی را دارد. این مقادیر از منظر درصدی قابل قبول هستند،‌ اما بعید است که نینتندو را متقاعد به اضافه‌ی ویژگی‌های سخت‌افزاری جدید یا بازی‌سازان را ترقیب به افزودن ویژگی‌های ساختی جدید به عناوین خود کنند. نحوه‌ی استفاده‌ی نینتندو از این مقادیر اضافی بسیار مهم خواهد بود.

Ninendo Switch

پردازنده‌ی Tegra که در مدل‌های مختلف کنسول Nintendo Switch به کار رفته است

مدل جدید کنسول Nintendo Switch تمامی نشانه‌های یک به روز رسانی “مسکوت” را در بر دارد. در زمان مناسب این مدل‌های بهبودیافته جایگزین مدل‌های قدیمی خواهند شد، اما به غیر از شماره‌ی سریال تفاوت ظاهری و عملکردی چندانی با آن‌ها نخواهند داشت. تاثیر این مدل جدید بر باتری کنسول سوییچ نیز نامشخص است. مدارک به دست آمده جدید نشان دهنده‌ی اهمیت پایین این نسخه‌ی جدید برای نینتندو هستند و احتمالا این مدل‌های بهبود یافته مشابه با مدل‌های به روز رسانی کنسول PS4 که با عنوان PS4 Pro CUH-7200 عرضه شدند، هستند.

مدل جدید کنسول Nintendo Switch تمامی نشانه‌های یک به روز رسانی “مسکوت” را در بر دارد.

آیا سخت‌افزار قدرتمند دیگری را خواهیم دید؟ همه‌ی ما می‌دانیم که یکی از ویژگی‌های کمپانی نینتندو آینده‌نگرانه بودن آن است. با این حال دست کم در حال حاضر هیچ مدرک جدیدی دال بر عرضه‌ی مدلی بهتر و قوی‌تر از کنسول Nintendo Switch در آینده‌ی نزدیک وجود ندارد. با این حال آزمایشات تجربی انجام گرفته توسط مخاطبان بر روی تراشه‌های گرافیکی کنسول سوییچ، نشان‌دهنده‌ی قابلیت پشتیبانی آن از پرفرومنس‌های بالاتر هستند. ترکیب مدل جدیدی معادل PS4 Pro با باتری قوی‌تر می‌تواند برای طرفداران این کنسول بسیار هیجان‌انگیز باشد. اما آیا این عمل در راستای سیاست‌های محافظه‌کارانه‌ی نینتندو خواهد بود؟

دسته بندی
پلتفرم هاسخت افزارمطالبمقالاتنینتندو
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link