نقد و بررسی بازی A Short Hike | یک نبوغ رویایی

گاهی اوقات، حس غم انگیز و عجیبی از بطن برخی از بازی‌های ویدیویی احساس می‌شود. نه به خاطر ماهیت اندوهگین و افسرده‌ی آن‌ها بلکه به دلیل نبوغ و خلاقیت...
A Short Hike
A Short Hike

گاهی اوقات، حس غم انگیز و عجیبی از بطن برخی از بازی‌های ویدیویی احساس می‌شود. نه به خاطر ماهیت اندوهگین و افسرده‌ی آن‌ها بلکه به دلیل نبوغ و خلاقیت سازندگان، در خلق یک اثر اسرارآمیز و منحصر به فرد که در اکثر موارد، تنها در تجربه‌ی اول می‌توان آن را به خوبی درک کرد. با این معیار سنجش، A Short Hike را می‌توان نمونه‌ی بارزی از این بازی‌ها به شمار آورد.

A Short Hike

این دیدگاه نسبت به A Short Hike در عین واقعیت، کمی عجیب هم به نظر می‌رسد. چرا که اتمسفر بازی در نگاه اول بسیار شاد و آرامش بخش به نظر می‌رسد. هوای پاییزی و برگ‌هایی که به آهستگی به رنگ طلایی درمی‌آیند و موج‌های آرامی که همچون ضربان قلب دریا روی شن‌های گرم ساحل بالا و پایین می‌روند. به سمت بالا که نگاه می‌کنید، برف‌ها و یخ‌های قله‌ی کوه بر فراز جنگل و دریا را می‌بینید، که نمای زیبایی به محیط A Short Hike داده است. و در پشت سر، افق دور دست را محو در مه صبحگاهی مشاهده می‌کنید. گویا همه چیز در دنیای A Short Hike منتظر ماجراجویی و کشف شدن است.

صحبت درباره‌ی تمام چیزهایی در این سفر تجربه کردم، می‌تواند موجب اسپویل شدن داستان بازی شود. لذا نمیخواهیم خیلی بر روی اتفاقات بازی مانور دهیم؛ یادتان هست که گفتیم برای بار اول است که می‌توان از جذابیت این دسته از بازی‌ها لذت برد.

 

هوای پاییزی و برگ‌هایی که به آهستگی به رنگ طلایی درمی‌آیند و موج‌های آرامی که همچون ضربان قلب دریا روی شن‌های گرم ساحل بالا و پایین می‌روند

 

A Short Hike داستان ماجراجویی شما را در یک جزیره‌ی زیبا و با شکوه بازگو می‌کند. شما در این جزیره گیر افتاده‌اید و تنها یک هدف برای شما ترسیم شده است. صعود به بالاترین نقطه‌ی قله‌ی کوه، تنها جایی که موبایل در آن آنتن می‌دهد و می‌توانید از آن برای تماس تلفنی و نجات جان خود استفاده کنید.

A Short Hike

A Short Hike

شما در این بازی، نقش کاراکتری به نام Claire را بر عهده دارید. پرنده‌ای جوان با شخصیتی جالب، آرام و کم حوصله که شاید بتوان او را از آن دسته افرادی متصور شده که حتی در حین تعطیلات و خوش گذرانی نیز خیلی زود حوصله شان سر می‌رود.

 

تنها یک هدف برای شما ترسیم شده است. صعود به بالاترین نقطه‌ی قله‌ی کوه

 

نبوغ و خلاقیت سازندگان A Short Hike در القای احساس خستگی و بی هدفی نمود پیدا می‌کند. شما در اکثر مواقع اصلاً نمی‌دانید دارید به چه سمتی حرکت می‌کنید. آیا مسیری که در آن قرار گرفته‌اید، مسیر درستی است یا خیر؟ آیا در حال نزدیک شده به هدف خود هستید، یا فقط به دور خود می‌چرخید؟ آزادی عمل کاربر در بازی A Short Hike به طرز فوق العاده‌ای گسترده و نامحدود طراحی شده؛ به طوری که می‌توان آن را به احساس کودکانه‌ی ما در بعد ازظهر یک روز گرم تابستانی تشبیه کرد. جایی که شاید هیچ هدف، مسیر و برنامه‌ای را در ذهن نداشتیم و تنها روزهای خود را سپری می‌کردیم. A Short Hike این حس پوچی و بی هدفی را به شکل تحسین برانگیزی به بازیکن القا می‌کند.

A Short Hike

A Short Hike

در طول تجربه‌ی گیم پلی بازی A Short Hike چند مهارت و حرکت بسیار ساده و آسان وجود دارند که باید در مسیر صعود به قله‌ی کوه فرا بگیرید. این مهارت‌ها، مانند سیستم بسیاری از بازی‌های هم سبک A Short Hike از طریق جمع آوری آیتم‌های به خصوصی مانند چند پر طلایی رنگ بدست می‌آیند. اولین پر، مهارت بالا رفتن از دیوارها و موانعی که بر سر راه شما قرار می‌گیرند را به شما اعطا می‌کند. حالا با جمع آوری پرهای بیشتر، توانایی شما در اجرای Double-Jump ها و پرش‌های بلندتر ارتقا پیدا می‌کند. شما برای پریدن نیاز به جمع آوری این پرهای طلایی دارید اما پرواز کردن ارتباطی با آن‌ها ندارد. در واقع به محض این که در یک ارتفاعی نسبت به زمین قرار بگیرید، می‌توانید از قابلیت پرواز آزاد و آرام Claire بر فراز مناظر جزیره استفاده کنید.

 

می‌توان حس خستگی و بی هدفی در این بازی را به احساس کودکانه‌ی ما در بعد ازظهر یک روز گرم تابستانی تشبیه کرد. جایی که شاید هیچ هدف، مسیر و برنامه‌ای را در ذهن نداشتیم

 

قابلیت پرواز و فرود آزاد در این بازی، جنبه‌ی مهمی از طراحی نقشه‌ی آن را آشکار می‌کند. تمامی نقاط این جزیره، با وجود گستردگی، به هم چسبیده و فاصله‌ی چندانی با هم ندارند. از این رو، در طول این مسیر از زوایا و جهت‌ها مختلفی بارها به این لوکیشن‌ها سر می‌زنید. علاوه بر این، بعد از این که مهارت‌های لازم برای دویدن، پرش و پرواز را کسب کردید، می‌توانید آزادانه به هر نقطه‌ای که اراده کردید سفر کنید. نکته‌ی مورد علاقه‌ی من در بازی A Short Hike پیدا کردن ارتباط میان مکان‌هایی بود که که در ابتدا کاملاً جدا و متمایز به نظر می‌رسیدند. نقطه‌ی ایده آل نقشه‌ی بازی برای ارتباط میان نقاط مختلف آن، اتاقک فانوس دریایی است. از بالای این اتاقک می‌توانید به راحتی به سمت اردوگاه یا لوکیشن مورد نظر شیرجه زده و فرود بیایید.

A Short Hike

A Short Hike

فعالیت‌های شما در بازی A Short Hike در عین سادگی با استایل و روش‌های زیبایی به تصویر کشیده می‌شود. جزیره‌ی نقشه‌ی بازی، مملو از حیوانات و موجودات مختلف است که در این مسیر کمک زیادی به شما می‌کنند. به همین ترتیب ابزار و وسایل مختلفی مانند بیل، کلنگ، سطل و … در جای جای نقشه پراکنده شده که مرتباً به کار شما خواهند آمد. بیشتر از این نمی‌توانم توضیح دهم چون ممکن است موجب اسپویل شدن داستان بازی شود.

رسیدن به قله‌ی این کوه، برای من تقریباً چهل دقیقه به طول انجامید اما هنوز احساس می‌کنم که تازه در ابتدای مسیر هستم. هر بار که به بازی وارد شده و از کلبه‌ی کوچک خود در دامنه‌ی کوه خارج می‌شوید، از جای جای این جزیره‌ی اسرارآمیز، احساس بی نظیری از آزادی و قدرت اختیار دریافت می‌کنید. این حس را می‌توان لذت بخش ترین جنبه‌ی بازی A Short Hike معرفی کرد.

منبع: Eurogamer

دسته بندی
کامپیوترمقالاتنقد و بررسی بازی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط