نقد بازی John Wick Hex | قاتلی که شبیه جان ویک نیست

Mike Bithell با جمع‌اوری ستاره‌های صنعت فیلم و بازی به سراغ قاتل افسانه‌ای دنیای پرده نقره‌ای رفته است
جان ویک
جان ویک

اگر اهل سینما باشید یا این که حوصله فیلم دیدن نداشته باشید، احتمالا حداقل یکبار نام جان ویک به گوشتان خورده است، فیلمی که شاید هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد تا این حد محبوبیت بدست آورد و ۴ قسمت از آن ساخته شود. حال اگر اهل بازی‌های ویدیویی نیز باشید، احتمالا بعد از دیدن فیلم با خود گفته‌اید که کاش بازی جان ویک نیز ساخته می‌شد، آخر همه چیز این مرد بدرد یک بازی ویدیویی می‌خورد، سبک اکشنش، حرکات رزمیش و هدشات‌های بی‌نقصش، همه خوراک یک بازی ویدیویی هستند. اما یک مشکل وجود دارد، جان ویک تقریبا یک آدم کش کامل است، حال چطور یک بازی‌ساز می‌تواند این حد از کمال را در بازی پیاده کند؟ اگر کاراکتر بازی خود را دقیقا مانند فیلم سازد دیگر چالشی وجود نخواهد داشت، و چه بدتر اگر دقیقا از روند فیلم پیروی کند که دیگر اصلا بازیی وجود نخواهد داشت. با این حال اما آقای Mike Bithell کارگردان بازی John Wick Hex توانست راه حلی برای این موضوع بیابد. با نقد و بررسی بازی جان ویک همراه ما باشید.

هر چیزی بهایی دارد

جان ویک

نقد و بررسی بازی John Wick Hex | هر چیزی بهایی دارد

داستان بازی جان ویک قبل از جریانات فیلم و ازدواج او با هِلِن، همسر جان اتفاق می‌افتد، جایی که فردی مرموز به نام Hex وینستِن و چَرِن (Charon) را ربوده و در مکانی که هیچ کس از آن خبر ندارد، آن‌ها را مخفی کرده است. حال High Table یکی از مامورانش را برای پیدا کردن این دو فرستاده است، و آن مامور کسی نیست جز جان ویک. حال این که چرا Hex مدیر هتل Continental را دزدیده است، در بازی مشخص می‌شود.

احتمالا می‌دانید که اگر یک بازی دقیقا از روی اتفاقات یک فیلم ساخته شود، محکوم به فناست. سازندگان بازی John Wick Hex با ساخت یک پیش‌درآمد از این بازی نشان دادند که کاملا به این موضوع آگاه‌اند، اما این به اصطلاح پیش‌درآمد آن چیزی نیست که شما انتظارش را دارید. دیالوگ‌ها فقط مراحل بازی را توجیه می‌کنند و هیچ چیز جدیدی از گذشته‌ی جان به ما نمی‌گویند. داستان بازی مانند پوسته‌ایست که فقط کارش توجیه کردن مراحل بازیست و نه چیزی بیشتر.

جان، مردی متمرکز است

جان ویک

نقد و بررسی بازی John Wick Hex | جان مردی متمرکز است

بازی John Wick Hex یک عنوان تاکتیکال و زمان‌محور است و شاید تنها راهی که می‌شود فردی با توانایی‌های او را در قالب یک بازی ویدیویی جا داد، همین روش است. این بازی در مورد اکشن سریع و بی‌نقص نیست، بلکه بیشتر شبیه یک بازی شطرنج است. شما باید حرکات دشمنان را پیش‌بینی کنید و طبق آن حرکات خود را اجرا کنید. البته به دلیل هوش مصنوعی بعضاً خنده دار بازی، نمی‌توانید با منطق جلو روید، بلکه کم کم به رفتار دشمنان عادت می‌کنید. آخر کدام آدم عاقلی وقتی یک ضربه به شما می‌زند سپس به عقب بازمی‌گردد و به شما اجازه نفس کشیدن می‌دهد؟

در بازی John Wick Hex دو عامل مهم وجود دارد، یکی تمرکز جان و دیگری جدول زمانی که در قسمت بالای بازی جای داده شده است. در این بازی برای انجام هر حرکت خاصی نیاز به تمرکز دارید، مثلا برای این که اسلحه را به سوی دشمن پرتاب کنید یا روی دشمن حرکات رزمی انجام دهید. در واقع تمرکز مهم‌ترین منبع شما در بازیست، و مهم‌ترین راهنمای شما نیز جدول زمانی‌ست که به آن اشاره شد. شما باید به صورت استراتژیک حواستان به جدول باشد و با هوش‌مندی و برنامه ریزی از تمرکزتان استفاده کنید. همین مکانیزم‌های گیم‌پلی به همراه طراحی مراحل خوب بازی، چالش‌های سخت و لذت‌بخشی را برای شما به ارمغان می‌آورند. البته اگر به دنبال چالش بیشتر هستید، بازی یک درجه‌ی سختی دیگر برای شما قرار داده است که کار شما را بسیار سخت می‌کند و زمان کمتری برای تصمیم‌گیری برای شما باقی می‌گذارد. این درجه سختی اصلا برای اولین بار پیشنهاد نمی‌شود، اما حتما بعد از اتمام بازی سری به آن بزنید.

لول‌های بازی تنوع خوبی دارند و هر کدام در محیطی متفاوت قرار گفته‌اند، که البته بیشتر تم آن‌ها تغییر می‌کند و خود لول‌ها به جز چند مرحله تغییر آن چنانی نمی‌کنند. در کل طراحی مراحل بازی جزو نکات قوت آن است و توانسته تا حدی ضعف داستان بازی را بپوشاند. اما یکی از اشکالات بازی، بخش آموزشی آن است. مکانیزم‌های بازی جان ویک هکس بسیار پیچیده هستند و بدون بخش آموزشی اصلا نمی‌توانید از آن سر در بیاورید، حال بدتر آن که بازی سعی دارد تا با نشان دادن متن‌های طولانی و حوصله سر بر، این مکانیزم‌ها را به شما آموزش دهد. در واقع این روش، ناتوانی و تنبلی طراح بازی را نشان می‌دهد که سعی نکرده است که بازی را در خلال روند گیم‌پلی به مخاطب آموزش دهد و کار خود را با نوشتن متن‌های طولانی راحت کرده است.

برای مطالعه راهنمای بازی John Wick Hex به این مطلب مراجعه کنید.

یک قابلیت جالب بازی، امکان دیدن Replay مرحله‌های بازی است. انگار که شما در حین بازی در حال فیلم‌برداری و کارگردانی یک فیلم جان ویک هستید و در انتهای مرحله می‌توانید آن فیلمی که ساخته‌اید را مشاهده کنید، این کار با این که ضعف‌های خود را دارد، ارزش تکرار بازی را بالا می‌برد. این مورد شما را تشویق می‌کند تا یک مرحله را چندین و چندبار تکرار کنید و هر بار سعی در ساخت فیلمی بی‌نقص داشته باشید. با این حال، نتیجه نهایی می‌توانست بهتر باشد، چون حرکت نقطه به نقطه‌ی بازی در این فیلم‌ها نیز دیده می‌شود، و زاویه دوربین در اکثر اوقات اصلا جالب نیست، حتی انیمیشن راه رفتن جان ویک هم اصلا شبیه به Reeves نیست. اما با همه‌ی این‌ها، دیدن این Replayها خالی از لطف هم نیست.

جان ویکی که اصلا شبیه به جان ویک نیست

جان ویک

نقد و بررسی بازی John Wick Hex | جان ویکی که شبیه به جان ویک نیست

جان ویک هکس یک بازی Indie یا مستقل است و به همین دلیل انتظار یک تصویر بسیار شسته و رفته را نداریم و سبک گرافیکی بازی نیز در نوع خود جذاب است. اما باید قبول کنیم که طراحی چهره جان ویک واقعا بد است. شما می‌توانید از شمای کلی صورتش تشخیص دهید که این شخص برادر بسیار بدقیافه‌تر جان ویک است، در حالی که شخصیت وینستن به خوبی طراحی شده و شرور اصلی بازی، Hex نیز ابهت یک شرور را دارد، اما متاسفانه چه انیمیشن راه رفتن ویک و چه صورتش، اصلا خوب نیستند. یکی از گزینه‌هایی که جای خالی آن بسیار حس می‌شد، نبود گزینه Vault یا پریدن از روی یک سکو یا میز بود، که می‌توانست گزینه‌های بسیار بیشتری را برای مخاطب بوجود بیاورد و همچنین صحنه‌های جذاب‌تری را خلق کند. HUD بازی در ابتدا بسیار شلوغ به نظر می‌رسد و باعث فرسایش مخاطب می‌شود ولی با کمی پیشرفت در بازی، او کم کم به آن عادت می‌کند. در کل یک ساعت اولیه‌ی بازی جزو سخت‌ترین لحظات آن به حساب می‌آید و ممکن است انگیزه‌ی مخاطب را برای تجربه‌ی بازی از بین ببرد.

اما در طرف دیگر، John Wick Hex در قسمت صداگذاری عالی عمل کرده است. استفاده از تروی بیکر، بازیگر نقش Joel در بازی Last of Us به عنوان Hex و استفاده از بازیگران اصلی فیلم، شخصیت‌های بازی را بسیار باور پذیر و دیالوگ‌های آن را قابل تحمل ساخته‌اند. صداگذاری اسلحه‌ها نیز به خوبی انجام گرفته و شما می‌توانید با شنیدن صدای یک اسلحه، نوع آن را تشخیص دهید. از آنجایی که Austin Wintory وظیفه تنظیم موسیقی بازی را بر عهده داشت، نتیجه نهایی مشخص است.  Wintory موسیقی بازی the Journey را تنظیم و یک آلبوم شاهکار را خلق کرده بود. او در این بازی نیز کار خود را به خوبی انجام داد و تمی شبیه به موسیقی فیلم‌های جان ویک ساخت.

در کل اگر طرفدار فیلم‌های جان ویک باشید، این بازی شما را ناامید می‌کند و آن چیزی نیست که از یک بازی جان ویک انتظارش را دارید، اما اگر به دنبال یک بازی تاکتیکال می‌گردید، John Wick Hex می‌تواند برای مدت کوتاهی شما را سرگرم کند.

6
نقاط قوت
 • طراحی مراحل خوب که برای مخاطب، امکان استفاده از استراتژی‌های مختلفی را فراهم می‌سازد
 • صداگذاری حرفه‌ای بازیگران
 • موسیقی بازی، باعث درگیر شدن هر چه بیشتر مخاطب با آن می‌شود
 • اضافه شدن سلاح‌های جدید در طول بازی باعث حفظ تنوع و جلوگیری از تکراری شدن آن می‌شود
نقاط ضعف
 • بخش آموزشی خسته کننده و ناکارآمد
 • داستان بازی اصلا از Lore فیلم استفاده نمی‌کند، و هیچ‌چیزی از گذشته‌ی او برای ما بر ملا نمی‌سازد
 • سیستم زمان‌بندی پیچیده
 • HUD شلوغ بازی که باعث گیج شدن مخاطب در لحظات اولیه بازی می‌شود
 • رفتار غیرمنطقی دشمنان و هوش مصنوعی ضعیف بازی
 • انیمیشن و طراحی چهره ضعیف جان ویک
 • نبود گزینه Vault در بازی
 • متوسط
  6
دسته بندی
ایکس باکسپلی استیشنکامپیوترمطالبنقد و بررسی بازی
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link