ماه اکتبر برای علاقه مندان به بازی های نقش آفرینی ماه بزرگی خواهد بود

بازی‌های Planescape: Torment, Baldur's Gate و Icewind Dale برای کنسول‌های خانگی متشر می‌شوند
بازی نقش آفرینی
بازی نقش آفرینی

کار درستی نیست که دو استودیو Beamdog و Skybound را بخاطر خراب کردن ماه اکتبر مقصر بدانیم. تا الان بارها برنامه ریزی کرده‌ایم  بلکه بتوانیم برنامه درستی برای ماه اکتبر پیدا کنیم تا برای هردو بازی بزرگ سبک RPG یعنی Disco Elysium و The Outer Worlds که در تاریخ‌های ۱۵ و ۲۵ اکتبر منتشر می‌شوند وقت داشته باشیم. اما خبری که اخیرا منتشر شده، چیزی است که هیچ کس وقوع آن را پیش بینی نکرده بود. این خبر، خبر انتشار چهار بازی نقش آفرینی افسانه‌ای از سه استودیو نمادین این سبک برای تمامی کنسول‌ها در همین بازه زمانی است. حالا همه این‌ها باعث شده تا ماه اکتبر به بهشت علاقه مندان به بازی‌های نقش آفرینی تبدیل شود.

نسخه‌های انحصاری بازی‌های Baldur’s Gate, Baldur’s Gate 2, Icewind Dale و Planescape: Torment در تاریح ۱۵ اکتبر برای کنسول‌های Switch, PS4 و Xbox One منتشر خواهند شد.

نسخه‌های انحصاری بازی‌های Baldur’s Gate, Baldur’s Gate 2, Icewind Dale و Planescape: Torment در تاریح ۱۵ اکتبر برای کنسول‌های Switch, PS4 و Xbox One منتشر خواهند شد. همین موضوع به تنهایی اهمیت ماه پیش رو را نشان می‌دهد: تعدادی از بهترین و تاثیرگذارترین بازی‌های RPG تمام دوران، حالا با نقش و نگاری تازه دوباره به دستان ما برمی‌گردند. شاید به اسکرین‌شات‌های بازی‌ها نگاه کنید و با خود فکر کنید که این‌ها مانند یادگاری‌هایی از دهه ۹۰ هستند. در جواب تنها می‌توانم بگویم که درست فکر می‌کنید.

بازی نقش آفرینی

Beamdog

عرضه کننده و توسعه دهندگان این عناوین سخت در کنار هم کار کردند تا این بازی‌های خاطره انگیز را با سیستم‌ها و قابلیت‌های جدید به همراه تمامی محتوای موجود در ماه اکتبر برای کنسول‌ها عرضه کنند. اما چالش اصلی پشت این ایده خلاقانه برای Beamdog و Skybound Entertainment میزان استقبال بازیکنان خواهد بود. Ian Howe مدیر عامل Skybound در توضیح این چالش عنوان کرد:

سوال اصلی این است که آیا می‌توان طرفداران جدیدی برای بازی‌های قدیمی پیدا کرد یا خیر؟ مگر غیر از این هست که این عناوین تماما نمادی از بازی‌های RPG در سیر زمان هستند. من به شخصه فکر می‌کنم این بازی‌ها می‌توانند از پس خودشان بربیایند. البته ماهم کار زیادی در پیش داریم اما با همه این‌ها، نمی‌‌توان تاریخچه و میراث این بازی‌ها در زمان خودشان را کتمان کرد.

تاریخ و البته میراث ارزشمندی پشت این بازی‌ها وجود دارد. اما با این حال گاهی اوقات موارد قدیمی و با ارزش توسط موارد جدید و براق نادیده گرفته می‌شوند. بازی Baldur’s Gate امسال بیستمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد. دنباله این بازی یعنی Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn هم سال ۲۰۲۰ جشن بیست سالگی خود را می‌گیرد. با این حال استودیو BioWare ترجیح می‌دهد به جای تمرکز روی این دو بازی پرافتخار RPG، انرژی خود را روی گسترش عنوان Anthem بگذارد. در همین حین، بازی Icewind Dale از استودیو Black Isle که یکی از بهترین عناوین RPG مدرن است و Planescape: Torment، یکی از بهترین بازی‌های تاریخ، مدت زیادی در تلاشند تا بخشی از گفتگوهای بین علاقه مندان به این سبک باشند و باید گفت در این راه کاملا موفق بوده‌اند.

آثار قدیمی شکل جدید به خود می‌گیرند

بازی نقش آفرینی

Beamdog

کافی است به بازی‌هایی مانند The Outer Worlds, Disco Elysium و هربازی RPG جدید دیگر نگاهی بیاندازید تا ردپایی از این بازی‌های افسانه‌ای در آن‌ها بیابید. جایی در میان کد‌ها، طراحی و سبک نویسندگی بازی ارجاعی به بازی‌های اصیل قدیمی دیده می‌شود. تغییراتی که مخصوصا دو بازی Planescape و Baldur’s Gate ایجاد کردند و در آن زمان انقلابی در عرصه بازی‌های RPG بود، هنوز هم اثرات خود را در میان بازی‌های جدید نمایان می‌کنند. اگر که تاکنون این عنوان‌ها را تجربه نکردید، تنها چند ساعت بازی کردن برایتان کافی است تا به ارتباط بین این بازی‌ها و بازی‌های نسل جدید پی ببرید.

Howe کسی است که ۳۰ سال گذشته را به فعالیت در این عرصه اختصاص داده و به خوبی از اهمیت عناوین قدیمی آگاهی دارد. هدف Skybound این است که مطمئن شود نسل جوان هم متوجه اهمیت بالای این عناوین خواهند شد. Howe می‌گوید:

من فکر می‌کنم بازیکنان جوانی که این عناوین را برای بار اول تجربه می‌کنند، خیلی زود شروع به درک آن خواهند کرد. بنابراین فکر می‌کنم وظیفه ما این است که به مخاطب بفهمانیم چه چیز‌هایی را در کنار هم قرار داده‌ایم. مخصوصا با کار‌هایی که در استودیو درحال انجام آن هستیم و با ویژگی های جدیدی که قرار است در آن گنجانده شود، برای من این‌ مهم‌ترین هدف است.من فقط می‌خواهم که همه درک کنند ما در اینجا مشغول چه کاری هستیم.

درواقع کاری که استودیو‌های Beamdog و Skybound در حال انجام آن هستند، ساخت نسخه‌هایی‌ست که به نظر قرار است برای همه بازیکنان چه قدیمی و چه جدید جذاب باشد. The Baldur’s Gate: Enhanced Edition Pack قرار است دو نسخه اول این سری به همراه تمامی DLCها و محتوای منتشر شده برای آن‌ها را در خود داشته باشد و اگر این‌ها برایتان کافی نیست، باید بگویم که این بسته نسخه Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear را هم شامل می‌شود. Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear در سال ۲۰۱۶ توسط Beamdog گسترش یافت و به آن لقب «نامه عاشقانه» را داده بودند. این نسخه به منظور برقراری ارتباط بین دو نسخه اول این سری ساخته شد.

بازی نقش آفرینی

Beamdog

بازی Planescape: Torment Enhanced Edition با نگاهی تیزبینانه به بهترین قابلیت‌های آن اصلاح شده و در همین حین Icewind Dale: Enhanced Edition با تمام بسته‌های گسترش دهنده بازی منتشر می‌شود. همانطور که Howe تاکید می‌کند، قاعده اصلی انتشار این بازی‌ها، ارائه بسته‌هایی است که همزمان هم مخاطبین قدیمی بازی را راضی کند و هم به دید بازیکنان RPG های نسل جدید جذاب باشد.

وقتی درباره نام‌های بزرگی مثل Baldur’s Gate و Neverwinter Nights صحبت می‌کنیم، می‌دانیم که این عناوین به خودی خود مخاطبین زیادی دارند. با این حال، همان مخاطبین هم انتظارات خاصی از این عناوین هنگام انتشار دارند که بازی باید بتواند این انتظارات را برآورده کند.

کار کردن با تیم استودیو Beamdog حس راحتی خوبی به من می‌دهد. افراد شاغل در این استودیو همه برای سال‌ها با این عناوین سرکار داشتند و به خوبی از انتظارات هواداران مطلع‌اند. من از کار کردن با تیم این استودیو به شدت خوشحالم. این‌ها افرادی هستند که کار کردن در کنار آن‌ها بسیار لذت بخش است و این را واقعا می‌گویم. افراد این استودیو همگی بسیار دوست داشتنی هستند و این‌ها تماما درباره رابطه توسعه‌دهنده و منتشرکننده نیست. این بیشتر یک رابطه دوستانه و به نوعی یک اتحاد است. ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا بهترین‌ها را برای این عناوین رقم بزنیم.

تا چند روز دیگر در همین ماه، شاهد انتشار تعداد زیادی از عناوین جذاب و نامدار RPG برای کنسول‌ها خواهیم بود و اگر شما از طرفداران این سبک هستید، قطعا با دانستن این خبر خوشحال خواهید شد. فقط منتظر بمانید و وقت خود را برای تجربه تعداد زیادی از بهترین عناوین جند سال اخیر عرصه RPG خالی کنید.

 

دسته بندی
ایکس باکسپلی استیشنکامپیوترمصاحبهمطالبنینتندو

یک دیدگاه

مطالب مرتبط