فیلم The Irishman | نوای دردناک غم

در این مطلب به صحبت‌های آهنگساز این فیلم در مورد ساخت موسیقی آن می‌پردازیم
irishman
فیلم The Irishman | نوای دردناک غم

هفته‌ی گذشته فیلم مورد انتظار Irishman به صورت رسمی منتشر و با استقبال فراوان منتقدان روبرو شد. بسیاری این فیلم را یکی از بهترین آثار مارتین اسکورسیزی (Martin Scorcese) و یادآور دوران طلایی فیلم‌های گنگستری می‌دانند. ساخت موسیقی این فیلم بر عهدهی رابی رابرتسون (Robbie Robertson)، از یاران قدیمی اسکورسیزی بوده است. در ادامه به صحبت‌های این آهنگساز مشهور در مورد فیلم The Irishman می‌پردازیم.

irishman

فیلم The Irishman | نوای دردناک غم

اسکورسیزی در راستای ساخت موسیقی فیلم، از رابرتسون تقاضاهای مشخصی داشت. او موسیقی متنی مناسب با فضای فیلم (که آن را درام شخصیتی می‌داند) می‌خواست. رابرتسون در این مورد می‌گوید:

فیلم Irishman بسیار احساسی است. من تاکنون هیچ فیلمی مشابه با این اثر ندیده‌ام.

داستان فیلم حول شخصیت فرنک شیرن (با بازی رابرت دنیرو) و رابطه‌ی او با جیمی هافا (با بازی آل پاچینو) در جریان چندین دهه می‌پردازد. اسکورسیزی برای استفاده از بازیگران مسن خود، از  تکنولوژی‌های کامپیوتری به منظور جوان‌ نشان دادن چهره‌ی آن‌ها بهره برد. رابرتسون این تصمیم را خلاف عرف سینما و البته قابل قبول می‌داند. وجود دوره‌های زمانی مختلف در فیلم، موسیقی‌هایی رها از زمان را طلب می‌کند. رابرتسون در این مورد می‌گوید:

من در گذشته موسیقی‌ای برای تمامی دوره‌های زمانی نساخته‌ام. برای فیلم The Irishman‌ باید به دنبال آن حس جاودانگی و رهایی از زمان می‌گشتم.

irishman

فیلم The Irishman | نوای دردناک غم

موسیقی اصلی فیلم، آهنگی غمناک است که شامل سازهایی چون گیتار آکوستیک و هارمونیکا می‌شود. این موسیقی می‌تواند به سادگی متعلق به آثار وسترن باشد. رابرتسون در این مورد ادامه می‌دهد:

این بدین معنی نیست که من و مارتی (اسکورسیزی) علاقه‌ای به موسیقی‌های سنتی فیلم‌ها نداریم. من عاشق الکس نورث (Spartacus) و المر برنستین (The Magnificent Seven) هستم. مارتی نیز در گذشته با آن‌ها همکاری داشته است. آن موسیقی مناسب گونه‌ای خاص از فیلم‌ها بود. فیلم‌های مارتی به هیچ وجه آثاری معمولی نیستند و موسیقی‌های معمولی، ارزش آن‌ها را پایین خواهند آورد. برای چنین اثری، باید دست به کارهای غیر منتظره زد. کارهایی که نه بیش از حد واضح و نه بیش از حد محو باشند.

irishman

فیلم The Irishman | نوای دردناک غم

 

رابرتسون به عنوان گیتاریست و آهنگساز گروه The Band شناخته می‌شود. وی ساخت موسیقی‌های اکثر آثار اسکورسیزی چون Raging Bull، Casino، The Departed و The Wolf of Wall Street را بر عهده داشته است. وی در مورد اسکورسیزی می‌گوید:

مارتی بهتر از هر کس دیگری با محتوای تجربی کارهای من آشنایی دارد. او به خوبی می‌تواند اشتباهات ما را تصحیح و ما را به راه درست هدایت کند.

رابرتسون همچنین به صورت تنهایی نیز فعالیت‌هایی دارد. وی به تازگی آلبوم شخصی خود به نام Sinematic را منتشر کرده است. آلبومی که الهامات زیادی از فیلم The Irishman گرفته است.

Summary
فیلم The Irishman | نوای دردناک غم
Article Name
فیلم The Irishman | نوای دردناک غم
Description
در این مطلب به صحبت‌های آهنگساز فیلم The Irishman، رابی رابرتسون، در مورد ساخت موسیقی آن می‌پردازیم
Author
Publisher Name
ایستگاه بازی
Publisher Logo
دسته بندی
سینمامطالبمقالات
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link