راهنمای بازی John Wick Hex برای مبتدیان

چند نکته‌ی اساسی برای شروع بازی John Wick Hex
John Wick Hex
راهنمای بازی John Wick Hex

هر خلافکار اجیر شده‌ای می‌تواند با تفنگ به سمت افراد تیر اندازی کند؛ اما تیراندازی، ویژگی برتر John Wick محسوب نمی‌شود. در واقع این تصمیمات بی احساس، حساب شده و منظم درباره‌ی چگونگی و زمان دقیق شلیک اسلحه‌ی او است که John Wick را به Baba Yaga تبدیل می‌کند. John Wick مثل یک چکش نیست. John Wick مثل یک چاغوی ظریف جراحی است که وظیفه‌ی خود را با بالاترین دقت ممکن انجام می‌دهد. شما در بازی John Wick Hex قرار است دقیقاً مثل جان ویک فکر کرده و تصمیمات را اتخاذ کنید.

مطالب مرتبط: بازی JOHN WICK HEX | صحبت‌های MIKE BITHELL درباره‌ی ورود این سری محبوب به دنیای بازی

بعد از سپری کردن چند ساعت از گیم پلی بازی John Wick Hex، نکات مهمی را از نحوه‌ی شروع کار در این بازی فراگرفته‌ایم. در این مطلب، به بررسی مهم‌ترین ترفندها و اطلاعاتی که در ابتدای کار خود در بازی John Wick Hex به آن نیاز دارید، پرداخته‌ایم. برای عملکرد هرچه بهتر در این بازی، حتماً نکات این مقاله را به خاطر بسپارید.

John Wick Hex یک بازی اکشن نیست

در فیلم‌های John Wick، همه چیز اکشن است. اما در شبیه سازی بازی John Wick Hex، باید برای حرکات و تصمیمات خود نقشه بکشید. این بازی فقط به سرعت عمل و حرکات ناگهانی شما بستگی ندارد؛ این بازی، به تصمیمات سرنوشت ساز شما به عنوان کاراکتر John Wick بستگی دارد.

John Wick Hex

John Wick Hex

برای تصور بهتر، John Wick Hex را به عنوان یک بازی تخته‌ای مثل شطرنج در نظر بگیرید. شما در این بازی، مهره‌هارا حرکت می‌دهید، حرکت بعدی خود را در نظر دارید و پاسخ حریف را پیشبینی می‌کنید. هر حرکتی که در این بازی انجام می‌دهید، از شما زمان خواهد گرفت؛ پس همزمان با تصمیم گیری درباره‌ی این که چه کاری باید انجام دهید، به زمان هم توجه داشته باشید. حرکات دشمن را پیشبینی کنید و طبق آن واکنش نشان دهید.

زمان سنجی، بیشترین اهمیت را دارد

در بخش بالایی نمایشگر شما، یک تایم لاین تعبیه شده است. وقتی که گزینه‌ی بعدی خود را در نظر می‌گیرید، زمانی که لازم است تا این مأموریت به اتمام برسد، در این تایم لاین نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال، هر hex، حدود ۰٫۴ ثانیه زمان می‌برد، در حالی که مشت زدن به یک شخص، ۱٫۵ ثانیه زمان خواهد گرفت.

John Wick Hex

تایم لاینی که بالای نمایشگر نشان داده می‌شود، فعالیت‌های قبلی John Wick را در سمت چپ، و مأموریت‌های کنونی و برنامه ریزی شده‌ی او را در سمت راست نشان می‌دهد.

کارتی که در زمان توقف شما در حین یک عملیات نشان داده می‌شود، (تصویر بالا) تعداد مراحل آن را به شما اعلام می‌کند. در حین حرکت، این مراحل فقط در تایم لاین نشان داده می‌شوند و برای بررسی بیشتر، باید توقف کنید.

John Wick Hex

John Wick Hex

اکثر اعمال و فعالیت‌های شما در بازی John Wick Hex نیازمند آماده سازی و تمرکز است. مثلاً برای هدف گیری، باید از نشانگر مستطیلی شکل که به رنگ سفید و خاکستری در تصویر مشخص است استفاده کنید. برای مشت زدن و یا تیراندازی بدون هدف گیری، از نشانگر صورتی رنگ استفاده می‌کنید.

 

با زمان بندی دقیق، روند آماده سازی دشمن را مختل کنید

اکثر دشمنان بازی (به جز باس فایت‌ها) را می‌توان با حرکات ناگهانی غافلگیر کرد. یعنی اگر قبل از این که آن‌ها به شما حمله کنند، شما به سمت آن‌ها حمله ور شوید، غافلگیر شده و دست بالا را در مبارزه خواهید گرفت. از این روش، می‌توان برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کاراکتر بازی استفاده کرد.

John Wick Hex

حمله کردن ناگهانی، می‌تواند حرکات دشمن را به هم بزند

در تصویر بالا، هم John Wick و هم نیروهای دشمن، در حال برنامه ریزی برای حمله به یکدیگرند. شما می‌توانید زمانی که هر یک از طرفین برای هدفگیری و شلیک به یکدیگر نیاز دارند را در تایم لاین خودشان مشاهده کنید. اما به دلیل این که John Wick قبل از آن‌هاشلیک می‌کند، شلیک (احتمالاً) موفق او می‌تواند روند آماده سازی دشمن را مختل کند. از این رو دشمن اصلاً نمی‌تواند به سمت او شلیک کند.

John Wick Hex

حملات و تیک داون‌ها، نیروهای دشمن را در جای خود ساکن می‌کند. دشمنانی که در جای خود ثابت شده اند، برای مدت کوتاهی نمی‌توانند عکس العملی را نشان دهند.

حملات (Strike) و  Takedown ها عناصر بیشتری را به محاسبات زمانی شما اضافه می‌کنند. این دو عمل، نیروهای دشمن را برای مدت کوتاهی ساکن می‌کنند. این زمان، با آیکون حلقه‌ی نقطه‌ای و یک تایم لاین مورب در تصویر نشان داده می‌شود. در این مدت، نیروی دشمن حرکتی نمی‌کند؛ لذا می‌توان با آزادی عمل بیشتری به او حمله کرد.

یکی دیگر از مهارت‌های بازی، Parry نام دارد. این عمل نیز برای به هم ریختن تمرکز دشمن مفید واقع می‌شود. این حرکت خیلی سریع انجام می‌شود؛ یعنی قبل از این که ضربه‌ی دشمن به شما برسد، می‎‌تنوانید این حرکت را انجام دهید. اما این حرکت، در برابر همه‌ی اقسام حملات، جوابگو نیست. Parry تایم لاین حملات دشمن را ریست می‌کند و شما می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و اولین حمله را به او وارد کنید. اما به یاد داشته باشید که Parry نمی‌تواند نیروی دشمن را بکشد.

مرتب سلاح خود را تعویض کنید

در ابتدای هر یک از لوکیشن‌های بازی، John Wick یک سلاح جدید را به همراه ۱۵ فشنگ و یک خشاب اضافی دریافت می‌کند. مهمات شما به همین میزان محدود خواهدشد. یعنی نمی‌توانید در حین بازی گلوله جمع آوری کنید. پس بعد از اتمام فشنگ، هیچ راهی به جز تعویض سلاح در اخیار شما قرار نخواهد گرفت.

John Wick Hex

در بازی John Wick Hex، به جای ریلود کردن، سلاح دشمنانی که کشته شده‌اند را برمی‌دارید

به جز سلاح اصلی خود، بقیه‌ی مهمات و اسلحه‌ی شما از خود دشمنان بازی گرفته میشود. یعنی وقتی شخصی را می‌کشید، سلاح آن‌ها به زمین افتاده و یک حاله‌ی نورانی در اطراف آن ایجاد می‌شود. وقتی در این محل قرار می‌گیرید، می‌توانید این سلاح را از زمین بردارید.(اما این کار مستلزم زمان است)

تعداد فشنگ‌هایی که در هر سلاح وجود دارد، در کنار آیکون سلاح نوشته شده است. در واقع این کار مثل جمع آوری گلوله و ریلود کردن سلاح است. فقط اینجا شما خود سلاح را عوض می‌کنید.

 

هریک از سلاح‌های بازی، عملکرد متفاوتی دارد

البته که همه‌ی سلاح‌ها به سمت دشمن تیر شلیک می‌کنند اما هر یک از آن‌ها در بازی John Wick Hex زمان هدفگیری متفاوتی دارند. ضمناً تعداد فشنگ‌های سلاح‌ها نیز با هم تفاوت دارد. در واقع رفتار سلاح‌های مختلف بازی John Wick Hex با یکدیگر متفاوت است.

John Wick Hex

رایفل جنگی برای هدفگیری به ۰٫۹ ثانیه زماننیاز دارد در حالی که این میزان برای شلیک این اسلحه به ۱٫۳ ثانیه می‌رسد.

شما می‌توانید این اطلاعات را روی تایم لاین و کارت‌های اکشن مشاهده کنید. ابتدا زمان هدفگیری نوشته شده(قسمت سفید-خاکستری با عدد ۰٫۹ در تصویر بالا) سپس زمانی که برای کشیدن ماشه نیاز دارید (به همراه تعداد فشنگی که با کشیدن ماشه شلیک می‌شود) با رنگ صورتی مشخص شده که اعداد ۰٫۲ و ۰٫۳ ثانیه را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما بی توجه به زمان ۱٫۶ ثانیه‌ای برای هدفگیری، فقط به شدت آسیبی که یک سلاح به نیروی دشمن وارد می‌کند توجه کنید، عملاً زمان حمله‌ی اول را به رقیب واگذار کرده‌اید. رایفل جنگی هدفگیری سریعی دارد اما شما باید در هر تیراندازی ۶ گلوله را به سمت دشمن شلیک کنید که موجب تخلیه‌ی سریع خشاب شما می‌شود. ضمناً هر یک از این فشنگ‌ها برای شلیک شدن به ۰٫۲ ثانیه زمان نیاز خواهند داشت که در مجموع زمان یک حمله‌ی شما را به بیش از ۲ ثانیه می‌رساند.

سلاح ویژه و تفنگ ۹ میلی متری اتوماتیک یکی از بهترین انتخاب‌های شما هستند. این دو از نظر سرعت و توان تخریب، سلاح‌های بسیار خوبی محسوب می‌شود. در هر حمله و با در اختیار داشتن این دو سلاح، تنها به دو شلیک نیاز خواهید داشت. ضمناً این سلاح‌ها بسیار رایج بوده و بین نیروهای دشمن به وفور پیدا می‌شوند.

شرایط حملات خود را تحلیل کنید

هر یک از حملات شما، از یک شانس متفاوت برای موفقیت برخوردار است. با کلیک بر روی نیروی دشمن، می‌توانید احتمال موفقیت آمیز بودن یک حمله را مشاهده کنید. این عامل، از طریق فاکتورهایی مانند محل قرارگیری، متحرک یا ثابت بودن دشمن و فاصله‌ی آن‌ها با John تعیین می‌شود.

John Wick Hex

در تصویر بالا، نمونه‌ای از درصد موفقیت یک حمله را مشاهده می‌کنید.(۶۰%)

این نکته، از دو جهت قابل اهمیت است:

  1. برای این که محاسبات دشمن را به هم بریزید، باید حمله‌ی شما موفقیت آمیز باشد
  2. مهمات شما محدود و ارزشمند هستند. نباید در حملاتی که ۴۰ درصد شانس موفقیت دارند، ریسک کنید. ضمناً برای به هم ریختن محاسبات دشمن، روی ۶۰ درصد هم حساب باز نکنید.

اینجا، همان جایی است که Strike، Takedown و پرتاب اسلحه به کار شما خواهد آمد. این حرکات نه تنها در مصرف مهمات صرفه جویی می‌کنند، بلکه معمولاً ۱۰۰ درصد شانس موفقیت دارند.

 

ابتدا با تفنگ نیروهای دشمن را از پا درآورید

وقتی  John یک دشمن جدید را شناسایی کرده و شما روی آن کلیک می‌کنید، می‌توانید سلاح‌ها و مشخصات آن‌ها را مشاهده کنید. همیشه بیشتر از تصورات خود را انتظار داشته باشید و سپس به نحوه‌ی حمله‌ی دشمن فکر کنید. به طور مثال، نیروها‌ی معمولی دشمن، نمی‌توانند از فاصله‌ی دور به شما شلیک کنند. پس تا وقتی که به نزدیکی شما نرسیده‌اند، خطری برای شما نخواهند داشت. ضمناً افرادی که شات گان یا هفت تیر در دست دارند، زمان زیادی برای هدفگیری و آماده سازی نیاز خواهند داشت.

John Wick Hex

Brawler های سلاح ندارند؛ از این رو، برای حمله کردن به شما باید نزدیک شوند. نیروهای حفاظتی که به جلیقه‌ی ضد گلوله مجهز هستند، می‌توانند از فاصله‌ی دور به شما شلیک کنند.

از این نکات، برای اولویت بندی حملات خود استفاده کرده و تصمیم بگیرید که ابتدا باید به چه افرادی حمله کنید. نیروهایی که سلاح در دست دارند، به محض مشاهده‌ی شما، تیراندازی خواهند کرد. اما Brawler ها نیروهایی هستند که برای حمله کردن باید به شما نزدیک شده و به صورت تن به تن درگیر شوند.

 

از مهارت‌های Takedown و Push برای دور ماندن از دید دشمن استفاده کنید

حملاتی مانند Takedownها و Push، می‌توانند به عنوان یکی از برتری‌های شما نسبت به دشمن مورد استفاده قرار گیرند. شما می‌توانید در حالی که شخصی آماده‌ی هدفگیری است، به سمت او حمله ور شده و با هل دادن دشمن، علاوه بر به هم ریختن تمرکز او، در پشت یک مانع پناه گرفته و از دید او خارج شوید.

همیشه به نقشه پایبند باشید اما گاهی اوقات هم در لحظه تصمیم بگیرید

تمامی نکاتی که تا کنون گفته شد، بر اساس نقشه و تصمیمات اولیه بررسی شدند که این موضوع می‌تواند به موفقیت شما در بازی منجر شود. اما همیشه همه چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود. ممکن است در درگیری با دشمن اتفاقات غیر منتظره‌ای رخ دهد؛ از این رو، آماده‌ی وفق دادن خود با شرایط جدید باشید و سعی کنید همه چیز را به برنامه و نقشه موکول نکنید.

 

مطالب مرتبط: ۱۷ دقیقه از گیم پلی بازی JOHN WICK HEX

 

منبع: Polygon

دسته بندی
راهنما و آموزشکامپیوترمطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط