راهنمای بازی FIFA 20 | آموزش جامع بخش Volta بازی فیفا ۲۰

ترفندها و دستورالعمل‌های بازی آنلاین و صعود به رده‌های بالای Volta League
FIFA 20 Volta Football
FIFA 20 Volta Football

بخش Volta بازی FIFA 20 بزرگترین تغییر در جدیدترین نسخه از سری بازی‌های FIFA محسوب می‌شود. این مود، بار دیگر استایل فوتبال خیابانی و زمین‌های بازی کوچک خود را به بازی‌های فیفا آورده و به زعم بسیاری از کاربران و منتقدان، بهترین جنبه‌ی بازی فیفا ۲۰ محسوب می‌شود.

FIFA 20 Volta Football شامل چندین مود و حالت مختلف مانند بخش داستانی و تک نفره (که جایگزین The Journey در قسمت‌های قبلی فیفا شده) و بخش آنلاین و مولتی پلیر است که مشابه بخش Seasons در بازی اصلی بوده و شما با سایر بازیکنان جهان در لیگ‌های مختلف به رقابت می‌پردازید.

FIFA 20 Volta Football تنها یک نسخه‌ی کوچک شده از بازی اصلی نیست. بلکه در این بخش، قوانین، روش‌های کنترل و آیتم‌های بسیار متنوع و متفاوتی انتظار شما را می‌کشند. اختیارات بازیکنان در شخصی سازی و ویرایش ظاهر بازیکنان و زمین‌های بازی در Volta Football بسیار زیاد است و ترفندها و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که شما باید در حین بازی آن‌ها را فرا بگیرید.

 

بخش Volta بازی FIFA 20 بزرگترین تغییر در جدیدترین نسخه از سری بازی‌های FIFA محسوب می‌شود

 

در این مطلب قرار است به سرفصل‌های زیر پرداخته شود:

 • قوانین FIFA 20 Volta Football
 • مودهای جانبی FIFA 20 Volta Football شامل: Volta Story، Volta League و Volta Tour
 • تفاوت‌های کنترل و گیم پلی FIFA 20 Volta Football با بازی اصلی فیفا
 • نحوه‌ی کارکرد سیستم رشد سطح بازیکنان در FIFA 20 Volta Football
 • نحوه‌ی بدست آوردن آیتم‌های اضافی، Volta Coin و کازمتیک‌ها
 • ترفندهای پیروزی در مسابقات FIFA 20 Volta Football در برابر هوش مصنوعی و بازیکنان واقعی

مطالب مرتبط: نقد و بررسی بازی FIFA 20 از دیدگاه منتقدان Metacritic

 

تشریح قوانین FIFA 20 Volta Football

Volta Football فرمت‌های متعددی برای بازی کردن دارد. این فرمت‌ها شامل حالت سه در برابر سه، چهار در برابر چهار و پنج در برابر پنج هستند که در سایزهای متفاوتی از ابعاد زمین انجام می‌گیرند. برخی از این زمین‌ها دیوار دارند و برخورد توپ به دیوار در آن‌ها مجاز است و برخی دیگر مثل زمین‌های معمولی از خط برای تعیین مرز زمین بازی استفاده می‌کنند. وقتی توپ از این خطوط عبور می‌کند، باید مثل فوتسال، بازی را با پا و از کنار خط آغاز کرد.

FIFA 20 Volta Football

لیست کامل‌ فرمت‌های ولتا مود به صورت زیر است:

 • حالت سه در برابر سه (Rush) – بدون دروازه‌ بان و با دروازه کوچک
 • حالت چهار در برابر چهار (Rush) – بدون دروازه بان و با دروازه کوچک
 • حالت چهار در برابر چهار خیابانی – با دروازه بان و با دروازه بزرگ
 • حالت پنج در برابر پنج خیابانی – با دروازه بان و دروازه بزرگ
 • حالت فوتسالی پنج در برابر پنج – با دروازه بزرگ و قوانین متفاوت

طبق قوانین تورنمنتی که در آن بازی می‌کنید، بازی‌ها می‌توانند در زمان‌های سه دقیقه‌ای و یا با به ثمر رسیدن تعدادمشخصی گل (معمولاً پنج) به پایان می‌رسند. اگر در یکی از حالت‌های Rush بازی مساوی کنید، بازی به حالت گل طلایی کشیده می‌شود. در حالت‌های خیابانی و فوتسال، بازی‌هایی که مساوی می‌شوند به وقت اضافی کشیده خواهند شد که زمان هر کدام ازآن‌ها، یک دقیقه می‌باشد. اگر در این زمان هم بازی مساوی ماند، ضربات پنالتی برنده را مشخص می‌کند.

در FIFA 20 Volta Football نمی‌توان تکل زد اما هنوز هم خطا وجود دارد. اگر روی یک بازیکن خطا کنید، بازی از همان نقطه و با ضربه‌ی آزاد شروع می‌شود. اما بر خلاف ضربات آزاد در فوتبال معمولی، می‌توان توپ را برداشت و حرکت کرد. (حالت فوتسال از این قانون مستثنا است) در فرمت‌های Rush، پنالتی وجود ندارد و در خطاهایی که در نزدیکی دروازه رخ می‌دهند، بازی از کمی عقب‌تر شروع می‌شود. در ضمن در این حالت‌ها کرنر هم وجود ندارد و اگر توپ به پشت دروازه‌ها شوت شود، از مقابل دروازه‌ی خودی در اختیار تیم قرار می‌گیرد.

 

در FIFA 20 Volta Football نمی‌توان تکل زد اما هنوز هم خطا وجود دارد

 

فوتسال قوانین خاص خود را دارد. ضربات آزاد مثل همان حالت معمولی ۱۱ نفره انجام می‌شوند و با همان روش ضربات آزاد بازی اصلی و با شوت مستقیم به دروازه می‌توان گل را به ثمر رساند. خطاهای نزدیک دروازه با پنالتی مجازات می‌شوند و وقتی که تعداد خطاهای شما به پنج برسد، برای هر خطایی که بعد از آن مرتکب می‌شوید، تیم حریف یک ضربه‌ی پنالتی از نقطه‌ی دوم را دریافت خواهد کرد. این تعداد در پایان در نیمه ریست می‌شود.

 

تشریح مودهای جانبی FIFA 20 Volta Football

در بخش Volta‌ نیز می‌توان از منوی Kick Off بازی‌های دوستانه و انفرادی را انجام داد. اما بیشتر زمان شما در این بخش، به بازی کردن در بخش داستانی، League یا Tour Mode سپری می‌شود.

FIFA 20 Volta Football

بخش داستانی حالت Volta

برای بخش داستانی و تک نفره‌ی حالت Volta، شما یک بازیکن شخصی را طراحی کرده و به یک تیم خیابانی می‌پیوندید. در چند تورنمنت و رقابت شرکت کرده و بازیکنان جدیدی را دریافت می‌کنید. بنا به نظر منتقدین، داستان بخش Story Mode‌ در FIFA 20 Volta Football چندان با کیفیت طراحی نشده است.

مطالب مرتبط: نقد و بررسی بازی FIFA 20 از دیدگاه منتقدان Metacritic

 

Volta League Mode

قسمت آنلاین و مولتی پلیر Volta League نیز ورژن متفاوتی از بخش آنلاین Seasons‌ در FIFA 20 است. شما از رده‌های پایین شروع به کار می‌کنید و اگر در طول فصل به حد کافی در مسابقات برنده شده باشید، به رده‌ی بالاتر صعود می‌کنید. همین اتفاق برای رنک‌های بعدی نیز تکرار می‌شود، تا جایی که به بالاترین رده‌ی رنکینگ جهانی برسید. اگر به حداقل تعداد برد تعیین شده نرسید، به رده‌ی پایین‌تر نزول می‌کنید.

 

Volta Tour Mode

در بخش Volta Tour شما در یک سری مسابقات حذفی و پلی آف، با سایر تیم‌ها بازی می‌کنید. در واقع، این قسمت تیم‌هایی که بازیکنان از آن‌ها استفاده می‌کنند را دریافت کرده و به cpu‌ تحویل می‌دهد. با انتخاب Volta Tour یکی از تیم‌های موجود با یک درخواست و شرایط متفاوت در برابر شما قرار می‌گیرند.(این شرایط به سطح کلی بازیکنان و قوانین بازی مربوط می‌شود) اگر با تیم انتخاب شده رضایت شما جلب نشود، نقشه‌ی جهان در اختیار شما قرار گرفته و انتخاب به عهده‌ی خود شما خواهد بود.

 

سیستم کنترل و گیم پلی FIFA 20 Volta Football

FIFA 20 Volta Football در بسیاری از جوانب، شبیه به گیم پلی اصلی بازی طراحی شده است. تغییرات سبک بازی در این حالت، کوچک ولی بسیار مهم خواهند بود. اولین تغییر، ساده سازی حرکات تکنیکی است. حالا برای انجام حرکات تکنیکی باید فقط دکمه‌های تریگر چپ و راست یا همان دکمه‌های بالای دسته را نگه داشته و جوی استیک سمت چپ را در جهت‌های مختلف بچرخوانید. خود بازیکن، بر اساس سطح مهارت‌های خود، حرکات مختلف را از خود به نمایش می‌گذارد. البته حالت نرمال و استفاده از استیک سمت راست نیز همچنان امکان پذیر است اما به روش جدید، می‌توانید بدون نیاز به به خاطر سپردن فرمول‌های مختلف و پیچیده، جذاب‌ترین حرکات نمایشی را به تصویر بکشید.

FIFA 20 Volta Football

Volta Football دریبل‌هایی مانند دریبل سرپا یا هرگونه حرکتی که نیازمند بلند کردن توپ از سطح زمین را داشته باشد را نیز ساده سازی کرده است. برای این کار کافیست استیک سمت راست را فشار داده و با استیک سمت چپ جهت را تعیین کنید. بازیکن، براساس سطح مهارت‌های خود، دریبل‌های چشم نواز و زیبایی را به نمایش خواهد گذاشت. بازیکنانی که اسکیل یا مهارت پنج ستاره دارند، می‌توانند حرکتی به نام Catch and Spin را در مقابل رقیب خود استفاده کنند. برای انجام این کار، باید کلید تریگر سمت چپ را  نگه داشته و در PS4 کلید مربع/دایره و در Xbox کلیدهای X/B را بزنید و در آخر کلید پاس را فشار دهید.

همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شد، در Volta تکل نداریم. در واقع کلیدی که قبلاً برای تکل زدن استفاده می‌شد، اکنون بازیکن شما را به طور ناگهانی به سمت حریف حرکت می‌دهد. این حرکت برای دفاع کردن به کار شما می‌آید. حالا که بحث از سد راه کردن شد، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در Volta بازیکنان به طور خودکار خود را در مسیر توپ قرار می‌دهند لذا نیاز نیست که نگران دفاع کردن در برابر شوت‌های حریف باشید.

FIFA 20 Volta Football

در دروازه‌های بزرگتری که دروازه بان هم دارند، شوت زدن دقیقاً مثل حالت عادی ۱۱ نفره انجام می‌شود اما در مسابقات گل کوچیک، شوت‌ها دقیقاً به جهتی حرکت می‌کنند که جهت گیری کرده باشید. در واقع تأثیر حالت خودکار در این حالت بسیار کمتر است.

Volta Football در FIFA 20 مسخره کردن و تحقیر بازیکن مقابل را نیز اضافه کرده است. برای این کار در حالت ایستاده کلید دویدن یا همان تریگر راست را فشار دهید و در حال حرکت، کلید شوک سمت چپ را نگه دارید. بهترین حرکت در این روش، همان حرکت هد زدن در حالت زانو زدن است که رونالدینیو انجام می‌داد. یعنی وقتی به خط دروازه‌ی خالی می‌رسید، روی زمین زانو زده و با سر توپ را به دروازه غلت می‌داد. برای این کار هم کافیست همان حرکت اسکیل‌ها را انجام دهید. یعنی تریگر چپ و راست را نگه داشته و استیک سمت راست را به سمت بالا حرکت دهید.

در آخر جا دارد به این نکته هم اشاره کنیم که با نگه داشتن تریگر سمت چپ و پاس دادن، شوت زدن و سانتر کردن، حرکت شما به حالت رابونا در می‌آید. البته در Volta این حرکت فقط محدود به رابونا نبوده و پشت پاها و حرکات نمایشی بیشتری نیز با آن انجام می‌شود. کیفیت کار به سطح بازیکن شما و موقعیتی که از این حرکت در آن استفاده می‌کنید بستگی دارد. اگر امتیازهای خود را بیشتر در قسمت Flair مصرف کنید، شانس موفقیت بازیکن در انجام این حرکات افزایش می‌یابد.

 

نحوه‌ی کارکرد سیستم رشد و ارتقاء بازیکنان در Volta Football

وقتی که در بخش Volta پیشروی می‌کنید، بازیکن شما رفته رفته تقویت شده و بازیکنان جدید و بهتری در اختیار شما قرار می‌گیرند. به خدمت گرفتن بازیکن جدید کار ساده‌ای است. بعد از هر برد، چه در بخش آنلاین و چه در حالت داستانی، می‌توانید یکی از بازیکنان تیم حریف را به تیم خود ملحق کنید. اگر ترکیب شما تکمیل است، می‌توانید بازیکنان جدید را جایگزین افراد حاضر در ترکیب خود کنید. آیکان‌ها یا اسطوره‌هایی که در بخش داستانی فوتبال خیابانی حاضر می‌شوند نیز می‌توانند به تیم شما ملحق شوند.

FIFA 20 Volta Football

بازیکن ساختگی شما، بعد از هر بازی نسبت به قبل پیشرفت می‌کند. هر چه عملکرد شما در بازی بهتر باشد، روند رشد او سرعت خواهد گرفت. مشخصات اولیه‌ی این بازیکنان بر اساس شرایط بدنی او تعیین می‌شود. مثلاً بازیکنان لاغر و کوتاه قامت، معمولاً سریع‌تر از بازیکنان هیکلی و بلند قد هستند و هر چه قد و هیکل بازیکن بزرگتر باشد، می‌تواند عملکرد بهتری در امور تدافعی داشته باشد. با بازی کردن در مسابقات، Skill Point دریافت می‌کنید و وقتی که تعداد این امتیازات به یک حد تعیین شده رسید، می‌توانید از لیست تکنیک‌ها و مهارت‌ها، یک مورد را انتخاب کرده و بازیکن خود را تقویت کنید.

نمودار مهارت‌ها سه شاخه‌ی اصلی دارد که یکی به حمله، یکی برای عملکرد بازیکن در میانه‌ی میدان و دیگری به دفاع مربوط می‌شود. شما باید این مهارت‌ها را به ترتیب و پشت سر هم قفل گشایی کنید. با پایین رفتن در هر یک از این شاخه‌ها، میزان Skill Point دریافتی شما افزایش می‌یابد. شما می‌توانید هر وقت که خواستید بازیکن خود را در اختیار گرفته و این امتیازها را برای ارتقاء او مصرف کنید.

مطلب مرتبط: آموزش بازی FIFA 20 | راهنمای چالش های فصل اول بخش ULTIMATE TEAM

نحوه‌ی بدست آوردن آیتم‌های اضافی، Volta Coin و وسایل تزئینی

در حالت Volta می‌توانید وسایل تزئینی و آیتم‌های ظاهری کاراکتر خود و سایر بازیکنان تیم را خریداری کرده و به ویرایش و شخصی سازی ظاهر آن‌ها بپردازید. همه‌ی لباس‌های جذاب و زیبا با تکمیل چالش‌ها و اهداف تعیین شده بدست می‌آیند.

این چالش‌ها در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند و شما آن‌ها را به ترتیب انجام می‌دهید. برای مثال، در گروه Founders اولین چالش، پیروزی در دو مسابقه‌ی Volta Tour در یک زمین به خصوص است. بعد از این که این چالش را تکمیل کردید، به چالش بعدی وارد می‌شوید. در این مرحله باید نوع خاصی از بازیکنان را به خدمت بگیرید. به صورت همزمان، یک چالش از هر گروه برای شما فعال خواهد بود و از هر چالش یک آیتم به عنوان هدیه دریافت می‌کنید. طبیعتاً چالش‌های بعدی سخت‌تر هستند و جوایز بهتری را به دنبال دارند.

به جای بازی کردن در چالش‌ها می‌توان با پرداخت Volta Coins از آن‌ها عبور کنید. Volta Coins سکه‌هایی هستند که بعد از هر بازی بدست می‌آورید. شما با صرف بازی کردن هم سکه بدست می‌آورید اما در صورت پیروزی و یا دریافت رنک بازی بالاتر، مقدار به مراتب بیشتری نصیب شما می‌شود. شما با برنده شدن در یکی از لیگ‌های Volta League نیز تعداد قابل توجهی سکه دریافت خواهید کرد. یکی دیگر از کاربردهای Volta Coins خرید لباس مشابه برای تمامی اعضای تیم است.

آیتم‌های موجود برای خرید، زمان بندی دارند و بعد از تمام شدن زمان مربوطه، آیتم‌های جدیدی جایگزین قبلی‌ها می‌شوند.

 

ترفندهای پیروزی در مسابقات FIFA 20 Volta Football در برابر هوش مصنوعی و بازیکنان واقعی

بازی کردن Volta مثل یادگرفتن دوباره‌ی بازی FIFA است. البته زمان یادگیری شما به مراتب کمتر بوده، جایگیری از همیشه مهم‌تر است و باید کارهای خود را در فضای کوچکتری انجام دهید. برای شروع به نکات زیر توجه داشته باشید:

ترفندهای FIFA 20 Volta

 • مطمئن باشید که مدافعان شما در حالت بدون توپ، به خوبی مسیر پاس‌ها را بلاک کنند چرا که در غیر این صورت، گل‌های ساده‌ای را دریافت خواهید کرد. از شوک راست برای فشار آوردن روی بازیکن حریف استفاده کنید.
 • تکنیک‌ها و دریبل‌ها را به خوبی یاد بگیرید. سیستم جدید مهارت‌ها و اسکیل‌های بازی بسیار خوب طراحی شده اما دریبل‌ها نسبت به حالت عادی ۱۱ نفره کارایی کمتری دارند. کار با توپ را خیلی خوب یاد بگیرید تا از رقیبان عقب نمانید.
 • زیاد به بازی نمایشی فکر نکنید. بازیکنان به خودی خود حرکات نمایشی را انجام می‌دهند. اساس بازی شما اهمیت بیشتری دارد. تا وقتی که مطمئن نشدید، برای گرفتن توپ به سمت بازیکن حریف هجوم نبرید. این که فشار را حفظ کنید خیلی بهتر از این است که بیخودی به سمت حریف رفته و به او اجازه دهید تا به سادگی از شما عبور کند.
 • پاس‌های بلند را قطع کنید. با جای گیری در مقابل پاس بازیکنان حریف و توپ گیری در زمین آن‌ها، به سادگی می‌توانید گل‌های متعددی را به ثمر برسانید. برتری عددی خود را در دفاع و حمله حفظ کنید. گل‌ها معمولاً در شرایطی به ثمر می‌رسند که مهاجمان در برابر مدافعان در حالت دو در برابر یک یا سه در برابر دو قرار داشته باشند. وقتی خودتان در این شرایط قرار گرفتید، حواستان به پاس‌هایی که می‌دهید باشد.
 • در زمین‌های بزرگتر، استفاده از فضا خیلی مهم است. به خصوص در زمانی که حریف برای حمله جلو آمده و مهاجم شما تنها مانده است.

مطلب مرتبط: راهنمای بازی FIFA 20 | بهترین بازیکنان متوسط برای بخش SBCS

 • عجله نکنید. حریف همیشه یک قدم از شما جلوتر بوده و می‌داند که به چه سمتی پاس می‌دهید. تأخیر و درنگ در پاس دادن معمولاً مفید واقع می‌شود. مگر این که تحت فشار بوده و قصد دارید تا با پاس‌های تک ضرب، خود را از این مخمصه نجات دهید. دریبل‌های ساده مثل چرخیدن می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد زیرا رقیب همیشه انتظار حرکات فانتزی‌تری را از شما دارد.
 • مکث کردن، دویدن و راه رفتن را خوب یاد بگیرید. بیشتر بازیکنان انتظار دارند که شما از کناره‌ها نفوذ کرده و با سانتر و پاس کات بک سعی کنید تا گل‌های ساده‌تری را به ثمر برسانید. با فشردن شوک سمت چپ، توپ را در تله می‌اندازید و با حرکات بدن، بازیکن حریف را گیج می‌کنید. سپس با استارت ناگهانی یا تو سر توپ زدن می‌توانید مدافع رقیب را دور بزنید.
 • هیچوقت دروازه بان خود را بیرون نیارید. در Volta دروازه بان‌ها با خارج شدن از دروازه، بیخودی سر می‌خورند.
 • استراتژی خود را تا پایان بازی تغییر ندهید. با تغییر استراتژی بازی به حالت Attacking، دفاع شما خالی می‌ماند. حتی اگر سه گل هم عقب بودید، نیازی نیست حرکت احساسی انجام دهید. در Volta گل‌ها سریع به ثمر می‌رسند. در بعضی بازی‌ها ممکن است ۱۰ گل هم بزنید. پس استرس نگیرید.
 • در چینش ترکیب دقت کنید. بازیکنی که امتیاز کلی کمتری دارد، ممکن است در صورت قرارگیری در پست مناسب، Chemistry تیم را بالاتر ببرد. بین Formation های مختلف آن مورد که مناسب است را انتخاب نمایید تا بهترین حالت را پیدا کنید.

منبع: Eurogamer

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی بازی FIFA 20 از لینک زیر استفاده کنید.

آموزش بازی FIFA 20 | راهنمای ضربات آزاد ایستگاهی

 

دسته بندی
ایکس باکسپلی استیشنراهنما و آموزشکامپیوترمطالبمقالاتنینتندو

یک دیدگاه

مطالب مرتبط