تورنومنت انتقام | نقد و بررسی بازی Tekken 7

از مشت های سنگین هیهاچی تا هادوکن Akuma
Tekken 7

بازی های Fighting تا به امروز دست خوش تغییرات بسیاری شده اند. یکی از مهم ترین این تغییرات اهمیت داستان در این گونه بازی ها است. بازی هایی مانند Mortal Kombat 9 یا Injustice نمونه های خوبی از بازی Fighting با داستان خوب و قابل قبول هستند و اکنون به گونه ای شده که اگر یک بازی Fighting فاقد داستان خوب باشد برایش یک پوئن منفی به حساب می آید. Tekken که به عنوان یکی از مهم ترین و پرطرفدار ترین بازی های Fighting سه بعدی شناخته میشود نیز از این قاعده مثتثنا نیست. اکنون با نقد و بررسی بازی Tekken 7 با ما همراه باشید.

تنفر یا عشق، شیطان یا انسان؟

بعد از سال های متمادی بالاخره قرار است در این نسخه همه ابهامات داستان برطرف شوند ولی در آخر باز هم داستان را باز گذاشتند و احتمالا Tekken 8 در کار خواهد بود. زنجیره انتقام خانواده میشیما همینطور ادامه دارد. پدر فرزند را، فرزند پدر را و همینطور به صورت دایره وار و بی انتها هر طوری که شده یکی از دو طرف پیروز میشد و آن یکی جان سالم از مبارزه بدر میبرد و این زنجیره هیچ گاه نمیشکست. اما آیا دلیل کازویا برای مبارزه با هی هاچی درست بود؟ آیا هی هاچی آن آدم شروری است که میشناسیم؟ چرا هی هاچی مادر کازویا و همسرش را به قتل رساند؟ همه این سوال ها و سوالات دیگر شما به بدترین نحو ممکن جواب داده خواهند شد. داستان از دو طریق روایت میشود. یک خبرنگار که جزو قربانیان جنگی است که جین کازاما به راه انداخته که اولین روایت گر ماجرا است. این قسمت از روایت که به صورت فریم به فریم و با سبک نقاشی Cell Shade مانند روایت میشود بیشتر به گذشته خانواده میشیما می پردازد و قصد مرور داستان تا به اینجا را دارد و حرکت بسیار خوب و مثبتی است، اما وقتی روایت به سراغ دوربین میرود; از تکه تکه تعریف کردن داستان تا بازی بد کاراکتر ها و مشکلات دیگر که در بخش های بعدی مفسل تر توضیح خواهم داد به طور کامل پتانسیل بالا ی این داستان را هدر میدهد و مانع لذت بردن شما از داستان این نسخه میشود. البته این بدین معنا نیست که قید بخش داستانی بازی را بزنید، همچنان تک و توک مبارزه های خاصی هستند که ارزش تحمل کردن بقیه قسمت های داستان را دارند، مخصوصا جایی که یک غریبه وارد این دنیا میشود.

Tekken 7

صحنه ای از روایت از سمت خبرنگار

بخش داستانی بازی خود به دو دسته تقسیم میشود. یکی که شامل داستان بازی و سرگذشت خوانواده میشیما است و دیگری به مبارزه و Cut Scene های کوتاه ولی جالب و Fun، برای معرفی کاراکتر های بازی و داستانی که خوده این کاراکتر ها دارند، میپردازد که تجربه کردن این بخش خالی از لطف نیست.

شما میتوانید به پرونده این سری دسترسی پیدا کنید.

اگر شرکت Netherrealm با روایت مخصوص به خود و بسیار خوب خود داستان بازی های Fighting را مهم جلوه نمیداد و همانند گذشته تمرکز خود را بر گیم پلی میذاشت و داستان را به حال خود رها میکرد، شاید اکنون من به داستان Tekken 7 خورده نمیگرفتم، حال که در خود این سری نیز نسخه هایی هستند که داستان را به خوبی روایت کرده اند. به هر حال من از داستان این بازی انتظار زیادی داشتم که متاسفانه با کارگردانی بد این قسمت از کار را خراب کرد ولی در پایان این بازی مشخص میشود که چه کسی شیطان است و چه کسی انسان و شاید هیولاهایی که در نسخه های قبلی ساخته شد دلیلی برای کار خود داشته اند!

Tekken 7

مبارزاتی که منجی بازی میشوند!

هر چقدر بخش داستانی Tekken 7 نا امید کننده بود، گیم پلی بازی جور آن را کشید. از لحاظ عمق گیم پلی بازی و کمبو های آن، شاید این بهترین Tekken تا بحال باشد.هر چند سرور های بازی کمی ضعیف عمل کردند و همچنین لازمه لذت بردن از بخش آنلاین این بازی پینگ پایین است که همانطور که میدانید برای ما بیشتر از یک آرزو نیست، شاید بخش انلاین بازی یکی از معدود مشکلات گیم پلی باشد، البته در بخش Ranked Match اکنون میتوانید مشخص کنید که حریفتان دقیقا چه کسی باشد. همچنین اگر شما یک بازیکن تازه واردید، کار زیادی برای لذت بردن از تمام بازی دارید. نبود راهنمایی برای معرفی مکانیزم های گیم پلی بازی،چه جدید و چه قدیمی کمی ورود تازه واردان را به بازی سخت کرده است، اما نکته خوب اینجا است که بسته به درجه سختی که برای بخش داستانی انتخاب میکنید، Tekken 7 شورتکاتی برای اجرا کردن کمبو های مهم هر شخصیت گذاشته اما به غیر آن یاد گرفتن این بخش کار سختی است. اما اگر شما یک طرفدار قدیمی سری باشید و با کمبو ها و حرکات هر فرد آشنا باشید شاید این نسخه را بهترین نسخه سری بدانید. در بازی  به غیر از بخش داستانی و آنلاین دو بخش دیگر نیز حضور دارند. اگر دوست دارید با کاراکتر محبوب خود برنده  King of the Iron Fist 7 شوید مود Arcade برای شما ساخته شده است. در این مود در ۳ مبارزه اول با فایتر های مختلف و رندوم مبارزه میکنید و در مبارزه چهارم یا با هی هاچی و یا با آکوما مبارزه میکنید و در استیج آخر با کازومی مبارزه میکنید و در نهایت برنده تورنومنت میشوید.

Tekken 7

مبارزه بین Akuma و هی هاچی یکی از مبارزه های جذاب بخش Campaign

مود دیگر Treasure Battle نام دارد و بسیار جذاب است. در منوی بازی شما دارای دو رنک هستید که یکی از آن دو رنک با انجام دو مود  Arcade  و Treasure Battle بالا میرود، بدین صورت که بعد از چند مبارزه، یک مسابقه با یک مبارز کمی قوی تر برگذار میشود و Promotion Match نام دارد و با بردن این راند شما یک رنک ارتقا میابید. همچنین در انتهای هر مبارزه در مود Treasure Battle همانطور که از اسمش پیدا است یک یا چند صندوق به شما اهدا میکند و درون این صندوق ها آیتم های مختلف برای بخش شخصی سازی یا تایتل های مختلف است، هر چقدر مبارزه در سطح بالاتر برگذار شود صندوق های بهتری میگیرید.

گیم پلی بازی دارای تغییراتی هم بوده، یکی از این تغییرات سیستم Rage Mode است. این سیستم چیزی مشابه X-Ray مورتال کمبت است اما به آن اندازه سینماتیک و خشن نیست. البته در Tekken 7 وقتی که میزان HP شما کم میشود و تقریبا ۲۵% از میزان سلامتی شما باقی میماند، برای شما قابلیت انجام  Rage Art فعال میشود و به طور پیش فرض روی Rb یا R1 تنظیم شده است و اگر به دشمن اثابت کند نزدیک ۳۰% از HP دشمن را کاهش میدهد. فقط برای کاراکتر Akuma که از سری Street Fighter به Tekken 7 آماده، این قابلیت فرق دارد و بیشتر شبیه مکانیزمی که در Street Fighter استفاده میشد است.

Tekken 7

Rage Art مخصوص به Akuma

تغییر بعدی Power Crush نام دارد و به شما اجازه میدهد تا حرکت خاصی را حتی اگر از دشمن ضربه ای دریافت کردید به دشمن وارد کنید و در حین انجام این حرکت اگر ضربات دشمن به شما اثابت کند شما Damage دریافت میکنید، البته این ضربات فقط شامل High و Mid Attach میشوند . همچنین سیستم شخصی سازی بازی نیز بسیار گسترده است و میتوانید تقریبا همه چیز کاراکتر خود را تغییر دهید. Crafting System یک سیستم جدید است که بعد از هر مبارزه، چه از Treasure Box ها و یا چه از خود جایزه مبارزه چیزی به نام Orb دریافت میکنید که اگر به اندازه کافی Orb جمع آوری کردید میتوانید از طریق Lottery موجود در بازی یک Panel رندوم برای هر کاراکتری که میخواهید بگیرید.

قدرت به هدر رفته!

در بحث گرافیک Tekken 7 به دو بخش تقسیم میشود. یکی Cut-Scene های داستانی که در حد انتظار حاظر نمیشوند، از بافت مو های ضعیف کاراکتر ها تا بافت و تکسچر های زمین و فضای اطراف. همینطور Acting بد کاراکتر ها لطمه بدی به داستان بازی زده و همانطور که گفته شد صحنه های Cut-Scene بازی اصلا خوب کارگردانی نشده اند.

Tekken 7

بافت مو و طراحی صورت ضعیف

اما وقتی وارد یک مبارزه میشوید گرافیک بازی خیلی بهتر به نظر میرسد، محیط ها و استیج های زیبا که البته قابل تخریب هستند و استیج هایی که امکان شکستن آن ها و ورود به یک استیج دیگر در آن ها وجود دارد با آیکونی در کنار آن استیج مشخص شده اند. البته همچنان با بافت مو ها مشکل دارم اما افکت هایی که هنگام انجام کمبو ها به کار گرفته شده بازی را بسیار زیبا کرده است ولی همچنان اعتقاد دارم که سازندگان میتوانستند بسیار بهتر از موتور قدرتمند  Unreal Engine 4 استفاده کنند، به عنوان مثالی دیگر بازی Street Fighter V روی رزولونش ۱۰۸۰ با ۶۰ فریم بر ثانیه بر روی PS4 اجرا میشود در حالی که این مقادیر در Tekken 7 رزولوشن ۹۰۰p و ۶۰ فریم بر ثانیه هستند—هر چند سبک گرافیکی SF V سل شید است ولی باز هم جزئیات آن بسیار زیاد است همانطور که کاراکتر Akuma در Tekken 7 بسیار خوب کار شده. در کل Tekken 7 در عملکرد گرافیکی خود فراز نشیب زیادی دارد اما این باعث کم شدن جذابیت بازی نمیشود.

Tekken 7

افکت های زیبا در حین مبارزه

در قسمت موسیقی Tekken 7 از موسیقی های متنوعی متناسب با ملیت کاراکتری که دارید استفاده کرده و در واقع تحقیقات زیادی انجام داده همانطور که هر کاراکتر به زبان ملیت خودش صحبت میکند. اما قسمت جالب ماجرا این جا است که همه زبان هم را میفهمند، برای مثال هیهاچی ژاپنی حرف میزند و Nina انگلیسی و کلادیو اسپانیایی و همه این ها زبان همدیگر را متوجه میشوند همانند این که هر کاراکتری در Tekken 7 به همه زبان ها مسلط است. ولی این مشکل بزرگی به حساب نمی آید و قسمت صدا گذاری و موسیقی بخوبی عمل کرده.

در کل Tekken 7 یک تکن اصیل در گیم پلی همراه با تغییرات مثبت است و به غیر از قسمت داستانی نا امید کننده اش یک تجربه Fighting ناب برای شما به ارمغان می اورد.

Tekken 7 Cons and Pros
8
Tekken 7 Cons and Pros
نقاط قوت
 • گیم پلی اصیل و عمیق
 • تغییرات مثبت در گیم پلی
 • گرافیک هنری خوب و افکت های جذاب
نقاط ضعف
 • داستان ضعیف
 • گرافیک فنی در حد انتظار نیست
 • Acting بد در قسمت داستانی
 • داستان
  6.5
 • گیم پلی
  9.5
 • گرافیک
  7.5
 • صدا گذاری و موسیقی
  8.5
دسته بندی
Esportپلتفرم هامطالبنقد و بررسیورزش‌های الکترونیک

مطالب مرتبط