بررسی Asus ROG Phone II | قدرتمندترین گوشی هوشمند گیمینگ جهان

نگاه اولیه به مشخصات غول جدید Asus در دنیای موبایل‌های گیمینگ
Asus ROG Phone 2
Asus ROG Phone 2

Asus اینبار دیگر با معرفی Asus ROG Phone 2 با کسی شوخی ندارد. گوشی هوشمند گیمینگ Asus با سخت افزار فوق العاده قدرتمند و عملکرد بی رقیب خود حالا لقب قوی ترین گوشی هوشمند گیمینگ جهان را یدک می‌کشد. لوازم جانبی ارائه شده در کنار این دستگاه، شاید از قطعات یک خودروی جدید هم بیشتر باشد! به طوری که Asus در نسخه‌ی غول پیکر ROG (Republic of Gamers) ، چمدان بزرگی شامل گوشی و کوهی از لوازم جانبی گیمینگ را مختص کلکسیونرهای وسواس عرضه می‌کند.

Asus در محصول جدید خود، سه گروه کلی از کاربران را هدف قرار داده است. دسته‌ی اول طرفداران دو آتیشه‌ی برند ROG که حداقل شش ساعت از فعالیت‌های هفتگی خود را به گیمینگ اختصاص می‌دهند. گروه دوم گیمرهای حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند که در هفته بیش از ۱۶ ساعت به فعالیت گیمینگ می‌پردازند. دسته‌ی سوم اما از افرادی تشکیل می‌شود که علاقه مند به تازه‌های دنیای تکنولوژی بوده و قصد دارند تا با خرید یک گوشی هوشمند قدرتمند، همپای پیشرفت دنیای فناوری حرکت کنند. اما آیا Asus می‌تواند نظر کاربران عادی را نیز به محصول تخصصی خود جلب کند؟ پاسخ این سوال را می‌توان با چشم پوشی از مسائل مربوط به بحث طراحی، مثبت فرض کرد.

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

نور پردازی RGB و یک نمایشگر ۱۲۰ هرتزی

Asus به طور کلی زبان طراحی اورجینال گوشی‌های سری ROG خود را در دنباله‌ی جدید آن حفظ کرده است اما در این میان با اعمال یک سری تغییرات مفید و رایج در صنعت گوشی‌های هوشمند امروزی، به زیباتر ساختن ظاهر Asus ROG Phone 2 پرداخته است. سنسور اثر انگشت حالا دیگر از پنل پشتی دستگاه حذف شده و به رسم ترند جدید گوشی‌های هوشمند، به زیر پنل نمایشگر دستگاه، منتقل شده است. البته در بررسی مدل اولیه‌ی Asus ROG Phone 2 فرصت تست عملکرد این سنسور فراهم نشد. در آینده در این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شیارهای هواکش تزیینی موجود در بدنه‌ی نسخه‌ی اورجینال حالا دیگر حذف شده و به جای آن یک منفذ کوچک و کاربردی برای انتقال حرارت به آن اضافه شده است. لوگوی RGB و بزرگ ROG نیز در پنل پشتی دستگاه، پرچم Republic of Gamers را برای گوشی جدید Asus حمل می‌کند.

نمایشگر این گوشی از یک پنل ۶٫۵۹ اینچی AMOLED و با نسبت ۱۹٫۵:۹ ساخته شده که برخلاف ترند امروزی گوشی‌های هوشمند، از طراحی نمایشگرهای بدون حاشیه برخوردار نیست. اما چرا Asus از نمایشگرهای بدون حاشیه‌ای مانند Oneplus 7 pro استفاده نمی‌کند؟ Asus در حاشیه‌های بالا و پایین نمایشگر ROG Phone 2 اسپیکرهای استریوی front-facing خود را تعبیه کرده است که با بهره گیری از تکنولوژی DTS:X Utra، بلندی صدای آن را به بیش از دو و نیم برابر مدل اولیه‌ی خود رسانده است. علاوه بر آن، Asus عقیده دارد حاشیه‌های نمایشگر به در دست گرفتن و تجربه‌ی گیمینگ این مدل از گوشی‌های هوشمند کمک می‌کند.

کناره‌های نمایشگر نیز بر خلاف اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی کاملاً تخت طراحی شده و دلیل این موضوع نیز، راحتی در دست گرفتن دستگاه در حالت افقی و استفاده‌های گیمینگ است. پنل AMOLED گوشی با نرخ رفرش ۱۲۰Hz و زمان پاسخگویی ۱ms عملکرد مشابهی با نمایشگر iPad Pro دارد. تصاویر سریع در نمایشگر Asus ROG Phone 2 بسیار روان نشان داده می‌شوند. همچنین حالت ۱۲۰Hz در زمان استفاده‌ی عادی از تلفن همراه نیز اعمال می‌شود از این رو حرکت در صفحات منوی اپلیکیشن‌ها یا وب گردی در مرورگرها نیز از این ویژگی بهره خواهند برد. ما قبلاً در نمایشگر Oneplus 7 Pro نیز دیدیم که چگونه یک پنل ۹۰Hz می‌تواند در کاربردهای روزمره، تفاوت چشم گیری را در حرکات و اجرای نرم و روان اپلیکیشن‌ها ایجاد کند؛ لذا می‌توان اطمینان داشت که نمایشگر ۱۲۰Hz پرچمدار جدید Asus تجربه‌ی لذت بخش تری را به کاربر منتقل خواهد کرد.

حتی در تجربه‌ی کوتاه مدت کار با نمایشگر Asus ROG Phone 2 نیز متوجه برتری نمایشگر ۱۲۰Hz آن نسبت به تمامی مدل‌های موجود در بازار خواهید شد. صفحه نمایش صاف و خوش ساخت این گوشی بار دیگر کیفیت تحسین برانگیز نمایشگر One Plus 7 Pro را برای من تداعی می‌کند. صرف نظر از هر استفاده‌ای که از سخت افزار این گوشی می‌کنید، هیچ گونه لگ و ناپایداری در حرکات تصاویر این نمایشگر احساس نمی‌شود.

 

حتی در تجربه‌ی کوتاه مدت کار با نمایشگر Asus ROG Phone 2 نیز متوجه برتری نمایشگر ۱۲۰Hz آن نسبت به تمامی مدل‌های موجود در بازار خواهید شد

 

البته این که نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی نسبت به نمونه‌های ۹۰ هرتزی از تفاوت محسوسی برخوردار هستند یا نه، تنها از طریق آزمون‌ها وتست‌های تخصصی مشخص می‌شود که حتما در زمان انتشار بررسی تخصصی این گوشی، به آن پرداخته خواهد شد اما قبل از آن می‌توان به جرأت ادعا کرد که نمایشگرهایی که از نرخ رفرش بالاتری برخوردار هستند، حتی در استفاده‌های عادی و غیر از گیمینگ نیز تجربه‌ی به مراتب روان‌تر و لذت بخش‌تری را به کاربر منتقل می‌کنند.

 

قابلیت‌ها شگرف و ویژگی‌های هیجان انگیز Asus ROG Phone 2 به قدری زیاد است که می‌توان به راحتی از ایرادات و کاستی‌های احتمالی در بحث طراحی ظاهری آن چشم پوشی کرد.

 

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

باز هم می‌توان درمورد تکنولوژی نمایشگر Asus ROG Phone 2 صحبت کرد. نرخ نمونه برداری لمسی ۲۴۰ هرتزی این نمایشگر، پاسخ به دستورات لمسی را بسیار سریع و دقیق‌تر می‌سازد. به خصوص در بحث زمان تأخیر عکس العمل دستورات، که به ادعای Asus برای این گوشی تنها به میزان ۴۹ میلی ثانیه به طول خواهد انجامید. برای درک عملکرد فوق العاده‌ی Asus در این بحث، کافی است به زمان ۸۷ میلی ثانیه‌ای سامسونگ گلکسی S10 و یا مدت زمان ۸۵ میلی ثانیه‌ای One Plus 7 Pro توجه کنید.

صفحه نمایش ROG Phone 2 در زمان ساخت، به گونه‌ای کالیبره شده که صحیح ترین و واقعی ترین رنگ‌ها را به نمایش می‌گذارد. پرچمدار جدید ایسوز، برای این منظور به جای فناوری معمول ۸-bit SDR با ۱۶٫۷۷ میلیون رنگ، از تکنولوژی جدید ۱۰-bit HDR با ۱۰۷۳٫۷۴ میلیون رنگ استفاده می‌کند. از این رو تصاویر، دقیقاً به همان شکل و رنگی که هستند برای شما نمایش داده می‌شوند به علاوه سایه‌ها و رنگ‌های تیره نیزعمق بیشتری نسبت به نمایشگرهای معمولی دارند.

زمان تأخیر در عکس العمل دستورات نمایشگر ROG Phone 2 به ادعای Asus تنها ۴۹ میلی ثانیه به طول خواهد انجامید. برای درک عملکرد فوق العاده‌ی Asus در این بحث، کافی است به زمان ۸۷ میلی ثانیه‌ای سامسونگ گلکسی S10 و یا مدت زمان ۸۵ میلی ثانیه‌ای One Plus 7 Pro توجه کنید.
به شخصه،  طراحی Asus ROG Phone 2 را دوست دارم. ظاهر مدرن و عناصر Sci-fi استفاده شده در تار و پود این گوشی، علاوه بر تهییج حس مدرنیسم در ذهن کاربر، از یکنواختی و طراحی تکراری گوشی‌های هوشمند موجود در بازار اجتناب می‌کند. طراحی ROG Phone 2، بدون زیاده روی در جزئیات، از جهات مختلفی به تجسم جذابیت برند Republic of Gamers پرداخته است. بدنه‌ی گوشی با وزن ۲۴۰ گرمی خود، کمی سنگین‌تر از حد معمول گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آید. به عنوان مثال می‌توان به وزن ۲۰۸ گرمی iPhone XS Max اشاره کرد. اما این وزن در سرتاسر بدنه‌ی ROG Phone 2 به طور یکنواخت توزیع شده و عرض ۷۸ میلی متری آن نیز مشکلی برای حمل و در دست گرفتن آن ایجاد نمی‌کند.

 

ظاهر مدرن و عناصر Sci-fi استفاده شده در تار و پود این گوشی، علاوه بر تهییج حس مدرنیسم در ذهن کاربر، از یکنواختی و طراحی تکراری گوشی‌های هوشمند موجود در بازار اجتناب می‌کند

 

پورت  USB Type C شارژر این گوشی که در سمت راست بدنه تعبیه شده است، تا حدزیادی به ارگونومی آن در حالت افقی کمک می‌کند و درمورد نمایشگر هم واقعاً نمی‌توان کوچکترین ایرادی را متصور شد.

قدرت برتر

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2 اولین گوشی هوشمند جهان است که به آخرین پردازنده‌ی Qualcomm Snapdragon 855 plus مجهز شده است. مدل Plus نیز نسبت به مدل معمولی آن ۴% عملکرد بهینه تری دارد و ماکزیمم سرعت آن به ۲٫۹۶GHz می‌رسد.

از این مهم‌تر، واحد پردازنده‌ی گرافیکی ROG Phone 2  تراشه‌ی Adreno 640 است که ۱۵% سریع‌تر از مدل معمولی Snapdragon 855 عمل خواهد کرد. علاوه بر این، حافظه‌ی آنبورد UFC 3.0 نیز با افزایش سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات، ۱۵% سریع‌تر از مدل معمولی آن به لود بازی‌ها و باز کردن اپلیکیشن‌ها می‌پردازد. ROG Phone 2 به ۱۲GB حافظه‌ی RAM و ۵۱۲GB حافظه‌ی داخلی مجهز شده است.

در یک شاهکار مهندسی، شاهد تعبیه‌ی یک باتری فوق سنگین ۶۰۰۰mAh در ROG Phone 2 هستیم. امروزه بهترین و بزرگترین گوشی‌های هوشمند پرچمدار جهان، نهایتاً از باتری‌های ۴۰۰۰ میلی آمپری استفاده می‌کنند. Asus Zenfone 6، حتی پرچمدار گوشی‌های هوشمند غیر گیمینگ ایسوز نیز از یک باتری ۵۰۰۰ میلی آمپری برخور دارد است لذا این اتفاق یک قدم رو به جلو در دنیای دستگاه‌های پرچمدار جهان به حساب می‌آید. پیامد این کار، در وزن بالا و عدم پشتیبانی دستگاه از شارژرهای بیسیم نمایان شده است. اما از آنجایی که این کار موجب شده تا باتری به صورت روزانه نیازی به شارژ مجدد نداشته باشد، هیچکدام از این موارد اهمیت چندانی ندارند.

 

در یک شاهکار مهندسی، شاهد تعبیه‌ی یک باتری فوق سنگین ۶۰۰۰mAh در ROG Phone 2 هستیم

 

دوربین‌های قدرتمند و نرم افزار ROG Phone 2

از آنجایی که من در نگاه اولیه موفق به ثبت تصاویر دوربین ROG Phone 2 نشدم، اظهار نظر درباره‌ی آن منصفانه نخواهد بود اما با توجه به این که این گوشی نیز از لنزهای دوگانه‌ی مشابه استفاده شده در Zenfone 6 استفاده می‌کند، ۴۸ مگاپیکسل در دوربین اصلی ، ۱۳ مگاپیکسل در لنز Ultra-Wide ثانویه و ۲۴ مگاپیکسل در دوربین سلفی این گوشی، برای یک گوشی هوشمند گیمینگ خیلی هم عالی به نظر می‌رسد.

نرم افزار اندروید این گوشی نیز علاوه بر رابط کاربری ZenUI که در Zenfone 6 نیز شاهد آن بودیم، از یک ورژن ویژه‌ی ROG Custom بهره‌مند شده که عناصر ویژه‌ای از برند ROG را به ظاهر اندروید خام ZenUI اضافه می‌کند.

تصاویری که در این مطلب از رابط کاربری ROG Phone 2 نشان داده شده است، نسخه‌ی نهایی این نرم افزار محسوب نمی‌شود اما ورژن آخر آن، شباهت زیادی به این حالت خواهد داشت. تغییرات ZenUI نسبت به نرم افزاری که در Zenfone 6 استفاده شده بود، نشان می‌دهد که Asus علاوه‌بر نکات مثبت، به انتقادات کاربران از نرم افزار این گوشی نیز توجه داشته است.

لوازم جانبی و مشارکت با دیگر شرکت‌ها

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

Asus در رابطه با لوازم جانبی و تجهیزات اضافی گیمینگ برای ROG Phone 2 از هیچ چیزی فروگذار نشده است. از کیس‌های مختلف مجهز به نورپردازی RGB لوگوی ROG گفته تا فن‌های خارجی که برای تنظیم دمای دستگاه در زمان پردازش اطلاعات سنگین طراحی شده اند. اما جالب‌ترین وسیله‌ای که در کنار این گوشی ارائه شده، سیستم کنترل Kunai نام دارد. این مجموعه، ازیک جفت کنترولر جانبی شبیه به Joypad کنسول نینتندو سوییچ، یک نمایشگر ثانویه‌ی Twin View Dock 2 با نرخ رفرش ۱۲۰Hz، یک فن و باتری داخلی ۵۰۰۰ میلی آمپری تشکیل شده است که می‌تواند گوشی هوشمند شما را رسماً به یک کنسول بازی تبدیل کند. در صورت تمایل می‌توانید علاوه بر کوله پشتی مخصوص ROG، تمامی تجهیزات جانبی ROG Phone 2 را در یک چمدان ویژه خریداری کنید. در واقع ROG Phone 2 تنها یک گوشی هوشمند گیمینگ نیست بلکه در کنار تجهیزات جانبی خود می‌تواند تجربه‌ی کامل یک کنسول بازی قابل حمل را برای کاربران تداعی کند. اما از سوی دیگر، باید هزینه‌ی مورد نیاز برای تهیه‌ی این لوازم را به قیمت بالای این گوشی اضافه کنید. در واقع، میزان بهره‌مندی شما از این تجربه‌ی گیمینگ به مقدار سرمایه گذاری شما بر روی این تجهیزات بستگی خواهد داشت.

 

در واقع ROG Phone 2 تنها یک گوشی هوشمند گیمینگ نیست بلکه در کنار تجهیزات جانبی خود می‌تواند تجربه‌ی کامل یک کنسول بازی قابل حمل را برای کاربران تداعی کند

 

شرکت‌های بزرگی در کشورهای مختلف جهان، در عرضه‌ی این گوشی هوشمند به همکاری با Asus خواهند پرداخت. به طور مثال در کشور چین، اپراتور اینترنت Tencent مسئولیت عرضه‌ی گوشی‌های Asus را برعهده خواهد داشت. این غول صنعت اینترنت، تمامی سرویس‌های اینترنتی مهمی مانند WeChat و PUBG Mobile را در کشور چین بر عهده دارد. اما این شرکت، نقشی در عرضه‌ی بین المللی ROG Phone 2 نخواهد داشت. به گفته‌ی Asus، همکاری و شراکت این کمپانی با سرویس‌ها و برندهای مختلف صنعت گیمینگ، در میزان موفقیت تجربه‌ی کاربری این گوشی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد اما اکثر ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص ROG Phone 2 مانند سیستم خنک کننده ویا تکنولوژی لمس سریع آن، به صورت انحصاری و بدست توسعه دهندگان خود ایسوز ارائه خواهد شد. لذا حتی درصورتی که مشغول انجام بازی‌های تطبیق داده شده بر روی این گوشی نیز نباشید، همچنان از قابلیت‌های برتر ROG Phone 2 در ارائه‌ی یک تجربه‌ی بی نقص گیمینگ بر روی اسمارتفون‌ها بهره مند خواهید شد. البته لازم به ذکر است، توسعه دهندگان برای تطبیق بازی‌های خود با لوازم جانبی این گوشی از قبیل نمایشگرهای دوگانه و یا کنترلرهای Kunai به فراهم شدن بستری برای پشتیبانی از آن‌ها نیاز خواهند داشت. Asus فعلاً اطلاعات کاملی را درباره‌ی پشتیبانی بازی‌های مختلف با لوازم جانبی خود منتشر نکرده است.

 

لازم به ذکر است، توسعه دهندگان برای تطبیق بازی‌های خود با لوازم جانبی این گوشی از قبیل نمایشگرهای دوگانه و یا کنترلرهای Kunai به فراهم شدن بستری برای پشتیبانی از آن‌ها نیاز خواهند داشت

 

تجربه‌ی گیمینگ، بر روی ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

تمامی اتفاقاتی که در خلال اجرای بازی‌ها بر روی این گوشی مشاهده می‌شود، سریع‌تر و روانتر از گوشی‌های هوشمند معمولی به نظر می‌رسند. من به شخصه یک گیمر حرفه‌ای نیستم اما بازی کردن بر روی ROG Phone 2 بسیار راحت و لذت بخش است. نمایشگر ۱۲۰ هرتزی و تکنولوژی لمس سریع این گوشی، کمک زیادی به ارائه‌ای این تجربه‌ی بی نقص کرده است.

من برای تست تجربه‌ی گیمینگ این گوشی ازبازی Asphalt 9 استفاده کرده و از تک تک لحظات آن لذت بردم. به خصوص زمانی که کنترلرهای Kunai به دو طرف گوشی متصل شده‌اند. عملکرد کلیدهای آنالوگ این دسته‌ها کامل رضایت بخش و قابل اتکاست.

هواکش‌های پشتی اضافه شده به بدنه‌ی این گوشی در کنار محفظه‌ی ۳D بخار آن، در امر انتقال حرارت و ثابت نگه داشتن دمای دستگاه کاملاً مؤثر و کارآمد عمل می‌کنند. و این بدان معناست که پردازنده‌ی Snapdragon 855 Plus این گوشی، در زمان پردازش سنگین‌ترین بازی‌های موجود در پلتفورم اندروید، هیچگونه مشکلی در بحث حرارت تولیدی نخواهد داشت.

قیمت و زمان عرضه

Asus ROG Phone 2 در تاریخ ۲۳ ام جولای، اولین بار در کشور چین عرضه خواهد شد. اما سایر نقاط جهان باید برای دسترسی به این گوشی تا ۴ام سپتامبر امسال صبر کنند.

اطلاعات مربوط به قیمت ROG Phone 2 هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما  با توجه به مدل قبلی ROG Phone، می‌توان انتظار قیمت‌هایی در حدود ۱۰۰۰ دلار را از این گوشی داشت. در مورد قیمت لوازم جانبی آن نیز هنوز اطلاعات موثقی به دست ما نرسیده اما بر اساس امکانات موجود در چمدان ویژه‌ی Asus می‌توان حدس زد که مجموعه‌ی کامل ROG Phone 2 به همراه این لوازم نهایتاً تا ۱۵۰۰ دلار برای خریداران هزینه دربر داشته باشد.

جمع بندی

Asus ROG Phone 2

Asus ROG Phone 2

Asus آخرین تکنولوژی گوشی‌های هوشمند گیمینگ جهان را با بهترین ویژگی‌های Zenfone 6 ادغام کرده تا نهایتاً به شاهکاری به نام ROG Phone 2 برسیم. پرچمدار کنونی تمامی گوشی‌های هوشمند گیمینگ جهان، از نظر قابلیت‌ها و ویژگی‌های گیمینگ، تمامی انتظاراتی که از آن می‌رود را برآورده می‌کند. اما در نهایت برای تصمیم گیری درباره‌ی خرید این گوشی برای گیمرهای عادی، باید منتظر نتایج عملکرد دوربین، نرم افزار و اطلاعات مربوط به قیمت آن بمانیم.

 

منبع: Digitaltrends

Asus ROG Phone 2
Asus ROG Phone 2
نقاط قوت
  • نمایشگر فوق العاده‌ی 120Hz
  • عملکرد سخت افزاری بی نقص
  • باتری غول پیکر 6000 میلی آمپری
  • نرم افزار و دوربین‌های دوگانه‌ی بی نقص
  • لوازم جانبی گسترده و متنوع
نقاط ضعف
  • طراحی ظاهری ممکن است برای همه جذاب نباشد
  • وزن بالای دستگاه
  • تنها گیمرها می‌توانند از نهایت قابلیت‌های این گوشی استفاده کنند
دسته بندی
سخت افزارمطالبمقالاتموبایل
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link