بررسی دموی بازی PES 2020

PES 2020 امسال یک رقیب جدی برای FIFA 20 خواهد بود
PES 2020
PES 2020

سال‌هاست که بازی‌های Pro Evolution Soccer و یا PES که امسال با نام عجیب eFootball PES 2020 زیر سایه‌ی حضور قدرتمند بازی‌های FIFA قرار دارند. البته این دو رقیب، همواره طرفداران متعصب و پرشور خود را داشته‌اند و به اعتقاد بسیاری از کاربران، تجربه‌ی کاربری PES بیش از FIFA به واقعیت نزدیک است. به هر حال، صرف نظر از ویژگی‌های خاصی مانند FIFA Ultimate Team و Journey و به اعتقاد کاربران، مهم‌ترین عامل برتری FIFA در چند سال گذشته، بحث لایسنس‌ها و قراردادهای انحصاری FIFA با لیگ‌ها و باشگاه‌های معتبر جهان بوده است. اکثر تیم‌های حاضر در بازی FIFA کاملاً لایسنس شده و نام‌ها، چهره‌ها، لباس، استادیوم و سایر فاکتورهای باشگاه به طور کامل در دسترس است در حالی که این موضوع، مشکل اصلی PES در سال‌های اخیر بوده است.

 

اکثر تیم‌های حاضر در بازی FIFA کاملاً لایسنس شده و نام‌ها، چهره‌ها، لباس، استادیوم و سایر فاکتورهای باشگاه به طور کامل در دسترس است در حالی که این موضوع، مشکل اصلی PES در سال‌های اخیر بوده است

 

PES 2020

PES 2020

بعد از تجربه‌ی دموی بازی PES 2020 به این نتیجه رسیدیم که به احتمال زیاد، بازی امسال Konami، چالش‌های زیادی را برای رقیب خود ایجاد کرده و موجب جذب بخشی از طرفداران سرسخت FIFA به سمت خود خواهد شد. PES 2020 می‌تواند نقطه‌ی آغازی برای حضور پر رنگ‌تر KONAMI در بازارهای جهانی باشد. از سوی دیگر، تمرکز بیش از حد FIFA به بخش Ultimate Team و پرداخت‌های درون برنامه‌ای این بازی، واگذاری لایسنس انحصاری برخی از پر طرفدارترین باشگاه‌های جهان از قبیل بایرن مونیخ، یوونتوس و منچستر یونایتد و عدم پیشرفت محسوس و قابل توجه کیفیت گیم پلی بازی می‌تواند به ضرر پرطرفدارترین بازی ویدیویی فوتبال جهان تمام شود.

شما در دموی PES 2020 می‌توانید فقط در بخش Exhibition و با ۱۳ باشگاه مختلف حاضر در آن، نسخه‌ی اولیه‌ی بازی را تجربه کنید. KONAMI با اسکن کامل چهره‌ی بازیکنان، حال و هوای جذاب و تازه‌ای را به بازی جدید خود آورده است. از طرفی قرارداد PES  با باشگاه‌های بزرگی مانند بارسلونا، بایرن مونیخ، آرسنال، یوونتوس و منچستر یونایتد، اعتبار بازی را بیش از پیش بالا برده است. قرارداد کونامی با باشگاه یوونتوس به صورت انحصاری بوده و امسال شاهد حضور نام، لوگو، لباس و استادیوم این باشگاه در بازی FIFA 20 نخواهیم بود.

 

واگذاری لایسنس انحصاری برخی از پر طرفدارترین باشگاه‌های جهان از قبیل بایرن مونیخ، یوونتوس و منچستر یونایتد و عدم پیشرفت محسوس و قابل توجه کیفیت گیم پلی بازی می‌تواند به ضرر پرطرفدارترین بازی ویدیویی فوتبال جهان تمام شود

 

جزئیات چهره و ظاهر بازیکنانی که در این پنج باشگاه حضور دارند به دقت مدلسازی شده و تمامی خصوصیات آن‌ها از قبیل مدل مو و تتوها کاملاً با واقعیت تطابق دارد. با یک نگاه کوتاه، می‌توان تلاش‌ها و فعالیت گسترده‌ی توسعه دهندگان این بازی را در طراحی خصوصیات ظاهری بازیکنان مشاهده کرد. با این وجود، حوزه‌ی تیم‌های لایسنس شده‌ی KONAMI هنوز خیلی کمتر از FIFA است. از این رو، انتظار نداشته باشید که کیفیت سایر تیم‌ها با این پنج  باشگاه‌ها یکسان باشد.

 

حوزه‌ی تیم‌های لایسنس شده‌ی KONAMI هنوز خیلی کمتر از FIFA است

 

PES 2020

PES 2020

و اما به مهم‌ترین عامل فروش بازی PES 2020، یعنی گیم پلی این بازی می‌رسیم. کاربران FIFA ممکن است در اوایل تجربه‌ی گیم پلی این بازی به سختی با استایل آن هماهنگ شوند. سرعت بازی در مقایسه با گیم پلی سریع و هجومی بازی‌های FIFA تا حد زیادی کاهش یافته و بازیکن برای دستیابی به موقعیت گل، ملزم به تشکیل بنای یک حمله‌ی حساب شده خواهند بود. استایل بازی، تا حد زیادی به واقعیت نزدیک شده و دیگر نمی‌توان توپ را به مسی سپرده و با پشت سر گذاشتن تمامی بازیکنان، به راحتی به دروازه‌ی حریف رسید. البته همچنان امکان ایجاد شکاف در خط دفاعی و به ثمر رساندن سوپرگل‌ها وجود دارد اما این کار مستلزم مهارت بالا و اعمال یک استراتژی قوی در بازی است.

 

مهم‌ترین عامل فروش بازی PES 2020، گیم پلی این بازی خواهد بود

 

علاوه بر این، تغییرات زیادی به منظور ارائه‌ی یک تجربه‌ی واقع گرایانه در PES 2020 اعمال شده ‌است. یکی از این موارد، به نحوه‌ی حرکات توپ مربوط می‌شود. گاهی اوقات در بازی FIFA احساس می‌کنیم که توپ به پای بازیکنان چسبیده و شانس کمی برای انحراف پاس‌ها و ارسال‌های بلند وجود دارد. PES 2020 این مشکل را تا حد زیادی حل کرده و اجازه می‌دهدتا توپ به مسیر طبیعی خود ادامه دهد. لذا اگر در هنگام پاس دادن، به درستی جهت گیری نکرده و یا میزان ضرب توپ را درست تنظیم نکنید، پاس شما به مقصد نخواهد رسید. این ویژگی موجب می‌شود تا گاهی اوقات توپ در اختیار هیچ یک از بازیکنان قرار نداشته و دو تیم برای تصاحب آن تلاش کنند.

PES 2020

PES 2020

این تغییرشاید در بیان، کوچک به نظر برسد اما در عمل، بسیار مؤثر واقع می‌شود. مکانیزم جدید First-touch از جمله مسائلی است که تحت تأثیر استایل جدید پاس‌ها قرار گرفته است. در واقع احتمال ارسال پاس اشتباه، پیامدهای دیگری مانند عدم دریافت صحیح را به دنبال خواهد داشت. بازهم تأکید می‌کنیم که این تغییر با این که در ظاهر کوچک و جزئی به نظر می‌رسد، می‌تواند نقش مهمی را در سرنوشت حملات یک تیم ایفا کند به خصوص زمانی که با تیم ضعیف‌تری بازی می‌کنید.

دفاع کردن، از دیگر مواردی است که در زمینه‌ی انیمیشن و گیم پلی دچار تغییرات گسترده‌ای شده است. تکل زدن‌ها و نبردهای هوایی، با مکانیک و انیمیشن جدید، واقع گرایانه‌تر شده و ظاهر خیلی خوبی به خود گرفته اند. در واقع، هد زدن دیگر تنها به قد بازیکنان بستگی نخواهد داشت.

 

تکل زدن‌ها و نبردهای هوایی، با مکانیک و انیمیشن جدید، واقع گرایانه‌تر شده و ظاهر خیلی خوبی به خود گرفته اند

 

PES 2020

PES 2020

واضح است که با تجربه‌ی دموی محدود بازی PES 2020 نمی‌توان درمورد مودها و بخش‌های مختلف این بازی نظر داد. این نسخه هیچ گونه گزارشی نداشته و تمامی حالت‌های مختلف بازی در آن قفل هستند.

حالا ممکن است در این جا یک سوال مهم مطرح شود. اگر گیم پلی بازی‌های PES همواره نقطه‌ی قوت این بازی در میان طرفداران آن بود است، پس چرا ادعا می‌کنیم که امسال، PES 2020 رقیب جدی‌تری برای FIFA خواهد بود؟

پاسخ این سوال را می‌توان خیلی ساده بیان کرد. اگر شما از جمله طرفداران بخش Ultimate Team هستید، بدون شک به سراغ FIFA 20 خواهید رفت. چرا که جایگزین PES برای مود درآمدزای FIFA در بهترین حالت، فاصله‌ی زیادی با آن دارد. اما نکته‌ی قابل توجه این است که پیشرفت‌ها و تغییرات نسخه‌های جدید FIFA تنها بر روی بخش FUT تمرکز داشته و نوعی طرفداران Career mode را فراموش کرده است. هنوز اطلاعات دقیقی درمورد تغییرات این بخش در بازی FIFA 20 به دست ما نرسیده اما با توجه به این که Career mode در سال‌های اخیر ازاولویت کاری بازی‌های FIFA خارج شده، نمی‌توان تغییرات گسترده و سازنده‌ای را برای این بخش متصور شد.

 

Career mode در سال‌های اخیر ازاولویت کاری بازی‌های FIFA خارج شده و نمی‌توان تغییرات گسترده و سازنده‌ای را برای این بخش متصور شد

 

PES 2020

PES 2020

از طرفی، امسال، دومین سالی است که KONAMI تمرکز خود را بر روی اصلاح و پیشرفت بخش جایگزین خود برای Career mode یعنی Master League گذاشته است. این اتفاق، فرصت مناسبی را برای KONAMI به وجود می‌آورد تا طرفداران این بخش را به بازی خود جذب کرده و از FIFA پیشی بگیرد. اگر PES 2020 بتواند تجربه‌ی بهتری از Career mode در FIFA 20 را ارائه کند، می‌تواند نظر طرفداران این مود را ( که اتفاقاً کم هم نیستند) به سمت Master League جلب کند. لذا امسال می‌تواند فرصت خوبی برای درخشش PES 2020 و فراهم سازی مقدمات تشکیل یک جامعه‌ی کاربری بزرگ‌تر برای KONAMI باشد.

 

اگر PES 2020 بتواند تجربه‌ی بهتری از Career mode در FIFA 20 را ارائه کند، می‌تواند نظر طرفداران این مود را ( که اتفاقاً کم هم نیستند) به سمت Master League جلب کند

 

برای دانلود بازی PES 2020 نسخه‌ی دمو می‌توانید به سایت کونامی مراجعه کنید. بازی PES 2020 در تاریخ ۱۰ ام سپتامبر (نوزدهم شهریورماه) برای PC، PS4 و Xbox One عرضه خواهد شد.

مطالب مرتبط: پیش نمایش بازی eFootball PES 2020

 

 

منبع: Dualshockers

دسته بندی
مطالبمقالات
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link