بازی Marvel Ultimate Alliance 3 | پلی بین حال و آینده ی دنیای مارول

سری بازی‌های Marvel Ultimate Alliance همیشه به مخاطبان خود و طرفداران پر شمار قهرمانان دنیای مارول مجموعه‌ای بزرگ از شخصیت‌های مختلف را برای انتخاب ارائه داده‌اند
Marvel
بازی Marvel Ultimate Alliance 3 | پلی بین حال و آینده ی دنیای مارول | ایستگاه بازی

سری بازی‌های Marvel Ultimate Alliance همیشه به مخاطبان خود و طرفداران پر شمار قهرمانان دنیای مارول مجموعه‌ای بزرگ از شخصیت‌های مختلف را برای انتخاب ارائه داده‌اند. این مسئله به شناخته‌تر شدن شخصیت‌هایی که هنوز به پرده‌ی نقره‌ای سینما سفر نکرده‌اند کمک فراوانی می‌کند. نخستین بازی این سری دو سال پیش از انتشار فیلم Iron Man که آغازگر دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe)‌ بود، عرضه شد و به شناخته شدن شخصیت‌هایی چون هالک و Iron Man کمک شایانی کرد. با این حال این سومین بازی این سری با عنوان Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order است که از موفقیت چشمگیر دنیای سینمایی مارول بیشترین سود ممکن را می‌برد.

Marvel

بازی Marvel Ultimate Alliance 3 | پلی بین حال و آینده ی دنیای مارول | ایستگاه بازی

دو بازی نخست این سری به نسل جدیدی از مخاطبان دنیای بازی تصوری در مورد قهرمانان ناشناخته‌ی جهان مارول، پیش از اوج گرفتن فیلم‌های اقتباسی از آن، می‌دادند. شهرت دیوانه وار این روزهای مارول و قهرمانانش منجر به کاهش عنصر آموزندگی بازی Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order می‌شود. با این حال این مسئله به هیچ وجه به معنی بد بودن بازی نیست و این عنوان به لطف منبع الهام غنی خود، اثری ارزشمند، به خصوص برای علاقه‌مندان به دنیای مارول، است.

این بازی به شناخته‌تر شدن شخصیت‌هایی که هنوز به پرده‌ی نقره‌ای سینما سفر نکرده‌اند کمک فراوانی می‌کند

نخستین بازی Marvel Ultimate Alliance عنوانی ایده‌آل برای مخاطبان غربی که بخش اعظمی از عمر خود را به تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی و کتاب‌های مصور اختصاص می‌دهند، بود. این بازی افراد را در دنیایی از اطلاعات از قهرمانان دنیای فانتزی محبوبشان قرار داده و تجربه‌ای ایده‌آل برای آن‌ها بود. قهرمانان قدیمی مارول چون Thor، Doctor Strange و Black Panther در این بازی حضور داشتند؛ قهرمانانی که در سال ۲۰۰۶ همچون امروز مشهور نبوده و تنها در میان جوامع علاقه‌مندان به کتاب‌های مصور نامشان شنیده می‌شد. اما امروزه مخاطبان در هر جایی از دنیای نام این قهرمانان را شنیده و داستان‌های آن‌ها را می‌دانند.

این بازی یک نسل از مخاطبان را با این قهرمانان آشنا و آن‌ها را برای برنامه‌های سینمایی و تلویزیونی آینده‌ی مارول آماده کرد. حال Marvel Ultimate Alliance 3 در دنیایی که فیلم Avengers Endgame و شرور کاریزماتیک آن، تانوس به پرفروش‌ترین اثر سینمایی آن منتشر شده، به بازار آمده و به نظر می‌رسد که اکنون بهترین زمان ممکن برای دمیدن نفسی تازه در این سری باشد.

Marvel

تانوس در بازی Marvel Ultimate Alliance 3 | پلی بین حال و آینده ی دنیای مارول | ایستگاه بازی

بازی Marvel Ultimate Alliance 3 در ابتدا اثری الهام گرفته از دنیای سینمایی مارول و نه کتاب‌های مصور اصلی به نظر می‌رسد. در این سکانس‌های آغازین مخاطب با نگهبانان کهکشان سفر کرده، Mysterio را در زندان Raft انداخته و با Ultron در برج Avengers مبارزه می‌کند. این بازی تا نیمه‌های خود همچون نسخه‌ای تغییر یافته از داستان‌های دیده شده بر پرده‌ی نقره‌ای می‌نماید و شباهت فراوان شخصیت‌ها به نمونه‌های سینمایی خود نیز تاثیر فراوانی در این مهم دارد.

دو بازی نخست این سری به نسل جدیدی از مخاطبان دنیای بازی تصوری در مورد قهرمانان ناشناخته‌ی جهان مارول، پیش از اوج گرفتن فیلم‌های اقتباسی از آن، می‌دادند

با این حال از نقطه‌ی میانی بازی، Marvel Ultimate Alliance 3 مسیری متفاوت را طی می‌کند. مخاطبان از طریق پورتالی به بعد تاریک می‌روند. آن‌ها در این‌ مکان با Dormammu مبارزه کرده، شخصیت‌هایی چون Doctor Strange و Elsa Bloodstone را ملاقات کرده و با چشم‌های خود شاهد خروج Ghost Rider، بر موتور آتشین افسانه‌ایش، از پورتالی به جهنم می‌شوند. طرفداران آثار مارول در فیلم Doctor Strange، عجیب‌ترین و خاص‌ترین فیلم Marvel Cinematic Universe، نگاهی اجمالی به بعد تاریک انداختند. اما حضور شخصیت‌ Elsa Bloodstone، شکارچی هیولاها و Ghost Rider نشان می‌دهد که تا چه حد جهان سینمایی مارول پتانسیل ادامه و داستان‌گویی دارد.

شخصیت‌های جدید و عجیب حاضر در این بازی به این دو مورد محدود نمی‌شوند. دلیل توانایی مخاطب در احضار قهرمانان مختلف در یک چشم به هم زدن حضور سگ غول‌آسای داستان‌های Inhumans به نام Lockjaw است. هنگامی که مخاطبان Ultron را شکست می‌دهند، او به سرعت در قالب نسخه‌ی بزرگتر خود، Ultimo، بازمی‌گردد. شخصیت‌هایی چون Elsa Bloodstone و Crystal (از اعضای Inhumans) انتخاب‌هایی عجیب برای حضور در بازی Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order هستند. اگر استودیوی Team Ninja می‌خواست شکارچیان هیولایی شناخته شده‌تر در بازی خود قرار دهد، می‌توانست از Blade استفاده کند. با وجود سابقه‌ی نسبتا زیاد Crystal در داستان‌های Inhumans، این شخصیت از اعضای کمتر شناخته شده‌ی آن‌ها بوده و عمده‌ی مخاطبان با شنیدن نام این گروه یاد قهرمانانی چون Black Bolt، Medusa و Lockjaw می‌افتند.

به نظر می‌رسد که اکنون بهترین زمان ممکن برای دمیدن نفسی تازه در این سری باشد.

پس دلیل ترجیح داده شدن این قهرمانان درجه‌ی دوم به نمونه‌های مشهورتر چیست؟ این انتخاب حالتی عجیب و حسی جدید را برای مخاطبانی که مدت‌هاست دست به کتاب‌های مصور نزده‌اند ایجاد می‌کند و دنیای بازی را برای کسانی که پس از نقش بستن جهان مارول بر پرده‌ی نقره‌ای سراغی از منابع الهام آن‌ها نگرفته‌اند، بزرگتر و مرموزتر می‌نماید.

این عنصر تا حد زیادی یادآور نخستین بازی Marvel Ultimate Alliance است؛ دنیای آن بازی نیز بسیار بزرگ و عجیب و مملو از رمز و رازهای مختلف بود. این دنیا چشمان کودکی را که ماهی چند کتاب می‌خواند باز کرده و به او القا می‌کرد که این جهان محتوای بسیار بیشتری برای ارائه به مخاطبانش دارد. حال، کودکان ۵ ساله به لطف اینترنت و دنیای سینمایی مارول می‌توانند جزیی‌ترین اطلاعات آن را بهتر از هر کسی بیان کنند. بخش اعظم بازی Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order به قهرمانانی آشنا و شناخته شده برای مخاطبان عادی اختصاص دارد. اما هنگامی که این بازی از حالت روتین خود خارج شده و صورتی عجیب و متفاوت می‌یابد، نشان می‌دهد که جهان مارول بسیار بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم، محتوا دارد.

حضور شخصیت‌ Elsa Bloodstone، شکارچی هیولاها و Ghost Rider نشان می‌دهد که تا چه حد جهان سینمایی مارول پتانسیل ادامه و داستان‌گویی دارد

حال بیش از یک دهه از خوردن جرقه‌ی موفقیت دنیای سینمایی مارول می‌گذرد، اما این مقدار در برابر گنجینه‌ی داستان‌های کتاب‌های مصور که طول عمری بیش از چند دهه دارند، بسیار اندک است. ممکن است که استودیوهای فیلمسازی مارول ناخنکی به بخش‌های عجیب‌تر این جهان فانتزی زده باشند، اما بازی Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order محکم تصمیم خود را گرفته و با سر به داخل آن شیرجه می‌زند! نتیجه‌ی این کار خلق اثری آشنا و در عین حال متفاوت است که علاقه‌ی مخاطبان به دانستن و تحقیق در مورد بخش‌های کمتر شناخته‌ شده‌ی دنیای مارول را برمی‌انگیزد.

Marvel

بازی Marvel Ultimate Alliance 3 | پلی بین حال و آینده ی دنیای مارول | ایستگاه بازی

این ترکیب از بازی Marvel Ultimate Alliance 3 The Black Order پل ارتباط بی‌نقصی بین دنیای کنونی فیلم‌های مارول و آثار آتی آن می‌سازد. همان‌طور که می‌دانیم، فیلم‌های بعدی این جهان چون Doctor Strange on the Multiverse of Madness بسیار عجیب‌تر و تجربی‌تر از آثار پیشین MCU خواهند بود.

با تمام این احوال، این بازی هرگز خود را وقف پرداختن به مسائلی که ممکن است بیش از حد عجیب باشند، نمی‌کند. برای مثال مواردی چون زامبی‌های مارول یا مسائل مربوط به Multiverse حضوری در آن ندارند. شخصیت‌هایی عجیب چون Elsa در آن حضور دارند، اما تعدادشان محدود و کم است. برخی از شخصیت‌های عجیب‌تر طی بسته‌های قابل دانلود در روزهای آینده به بازی اضافه خواهند و مخاطبان می‌توانند در نقش شخصیت‌هایی چون Moon Knight، Morbius the Living Vampire و Blade به تجربه‌ی بازی بپردازند. برخلاف بازی نخست، نسخه‌های مدرن سری بازی‌های Marvel Ultimate Alliance هرگز نمی‌توانند به منبعی برای اطلاعات مارولی تبدیل شوند. سومین بازی این سری این مسئله را قبول کرده و به جای آن سعی می‌کند دلیل علاقه‌ی مخاطبان به این شخصیت‌های ماندگار را در کنار ارائه‌ی مقادیر مناسبی المان‌های عجیب ارائه دهد.

دسته بندی
مارولمطالبمقالات
بدون نظر

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط

ویچر

قسمت دوم پادکست پی‌اس‌ارنا منتشر شد | 0 تا 100 فرنچایز ویچر
همین حالا گوش کنید
close-link