نقد و بررسی بازی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

تجربه‌ی هیجان انگیز و جذاب دنیای ابرقهرمانان Marvel بر روی کنسول نینتندو
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

همانطور که احتمالاً می‌دانید، Brawler به بازی‌هایی گفته می‌شود که  آنتاگونیست یا شخصیت مثبت آن، به صورت تن به تن با نیروهای شیطانی درگیر می‌شود. این بازی‌ها (که بعضاً با عنوان beat-‘em-up نیز شناخته می‌شوند) یادآور روزهایی هستند که اتاق‌ها و سالن نشیمن خانه‌های مارا سرشار از شادی، هیجان و لذت می‌کردند. با این که من همچنان به اهمیت حضور این بازی‌ها اعتقاد دارم، بسیاری از پروژه‌های اخیر مانند Scott Pilgrim vs. the World: The Game به سادگی شکست خورده و کنار رفته‌اند.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order نیز، تا حد زیادی ادامه‌ دهنده‌ی میراث این دسته از بازی‌هاست و به نظر می‌رسد که این‌بار، و با انتشار نسخه‌ی فیزیکی آن، سرنوشت تازه‌ای را برای خود رقم خواهد زد. Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order عنوان بازی انحصاری team Ninja برای کنسول نینتندو سوییچ است که در تاریخ ۱۹ ام جولای توسط Nintendo منتشر شده است.

 

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order عنوان بازی انحصاری team Ninja برای کنسول نینتندو سوییچ است که در تاریخ ۱۹ ام جولای توسط Nintendo منتشر شده است

 

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

سکانس آغازین بازی، با بهره‌گیری از درون مایه‌ی فیلم‌های Guardians of the Galaxy، ما را به درون یک سفینه‌ی فضایی جنگی می‌کشاند و خیلی سریع با حماسه‌ی قهرمانانه‌ی دیگری از سنگ‌های Infinity درگیر می‌شویم. بعد از کشف این سنگ‌ها، که ژان بپتایز امانوئل زورگ را از شدت حسادت به رنگ سبز درمی‌آورد، دوباره در فضا پراکنده شده و به این ترتیب، ماجراجویی فضایی ما آغاز می‌شود.

بعد از حدود ۳۰ دقیقه، نقش آفرینان اصلی داستان، شامل انتقام جویان (Avengers)، مردان X و برخی دیگر از بازماندگان، دوباره دور هم جمع می‌شوند. تلاش‌ زیادی به منظور ایجاد این پیوند میان شخصیت‌های مختلف دنیای Marvel انجام گرفته است که می‌توان از کابوس حق نشر و کپی رایت استودیوهای مختلف گرفته تا ایجاد ارتباط میان خطوط داستانی عناوین مختلف سینما و تلوزیونی مارول، به عنوان نمونه نام برد.

مشخصاً اولین مورد، به فیلم‌های مشهور Guardians مربوط می‌شود. چرا که در طول داستان بازی، به طور پیوسته شاهد فلش بک‌ها و برش‌های زیادی به داستان‌های مختلف نگهبانان کهکشان هستیم. مورد بعدی به جهان Spider-Verse مربوط می‌شود و بعد از آن، به همراه Kingpin و The Defenders، سری به دنیای Marvel در Netflix می‌زنیم.(که البته در حال حاضر کنسل شده است)

 

تلاش‌ زیادی به منظور ایجاد این پیوند میان شخصیت‌های مختلف دنیای Marvel انجام گرفته است که می‌توان از کابوس حق نشر و کپی رایت استودیوهای مختلف گرفته تا ایجاد ارتباط میان خطوط داستانی عناوین مختلف سینما و تلوزیونی مارول، به عنوان نمونه نام برد.

 

این داستان‌ها و ارتباط میان کاراکترهای دنیای Marvel در اصل به ده‌ها سال پیش و کتاب‌های مصور Comic Books بازمی‌گردد اما همانطور که مشاهده می‌کنید، تیم سازندگان بازی، بیشتر با هدف جذب مخاطبان عصر مدرن دست به استفاده از این موضوعات در پروژه‌ی خود زده‌اند. با این حال، بر اساس بررسی دقیق و جزئی Ultimate Alliance 3، هیچگونه اجبار و فشاری در القای موضوعات خاص در بازی مشاهده نمی‌شود.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

علاوه بر این، Koei Tecmo و Nintendo تلاش زیادی برای پیدا کردن بدل‌ها و جایگزین‌هایی مناسب برای صداپیشگی کاراکترهای بازی کرده اند. این موضوع را می‌توان خیلی سریع و با اولین برخوردی که با بدل ساموئل ال جکسون در بازی دارید، متوجه شد. همچنین با گذشت زمان، متوجه نقش‌آفرینی Steve Blum در قالب چندین کاراکتر Marvel Ultimate Alliance 3 خواهید شد.(جالب است بدانید که Blum صداپیشگی ۱۰ کاراکتر را در این بازی عهده دار بوده است.)

البته من به طور کلی با این نظریه که چهره‌ها و صداهای شخصیت‌های بازی، می‌بایست مستقیماً به کاراکترهای دنیای سینمایی مارول ارتباط داشته باشند، مخالفم؛ چرا که فکر می‌کنم تاریخچه‌ی چند ده ساله‌ی این داستان‌ها در کمیک بوک‌ها، نباید کاراکترهای آن را محدود به آثار سینمایی اخیر مارول بکند. با این حال، عملکرد اکثر بازیگران و صداپیشگان Marvel Ultimate Alliance 3 موفقیت آمیز بود است.

 

عملکرد اکثر بازیگران و صداپیشگان Marvel Ultimate Alliance 3 موفقیت آمیز بود است

 

فضای مبارزات و درگیری‌های Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order نیز همانطور که انتظار می‌رود، متشکل از عناصر سریع و خشن بازی‌های Brawler است. گیم پلی اکشن بازی، حملات سبُک و سنگین متعددی در کنار قابلیت دفاع و همچنین امکان تشکیل تیم و یا نقش آفرینی انفرادی، را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. سیستم تقویت و آپگرید قابلیت‌های شخصی کاراکترهای بازی، از طریق دریافت AP و یا XP منجر به افزایش قدرت تخریب و توان درگیری آن می‌شود. همچنین سیستم  پیشروی در خطوط داستانی Ultimate Alliance 3 رفته رفته به شاخه‌های فرعی متعددی تقسیم می‌شود. از دیگر آیتم‌های مهم بازی می‌توان به الماس‌ها و سنگ‌های گرانبهای آن اشاره کرد که به منظور دریافت جوایز و ویژگی‌های اضافی بازی مصرف می‌شوند. در واقع این جواهرات بیشتر در بخش بازی‌های فرعی و چالش‌های پسا داستانی بازی کاربرد دارند و در طول تجربه‌ی خط داستانی اصلی به کار نمی‌روند. نیروهای دشمن در بازی Ultimate Alliance 3 پرخاشگر، پرتکاپو، باهوش و شایسته‌ی مبارزه طراحی شده‌اند. آن‌ها معمولاً به وسیله‌ی زره‌ها و Armor های مختلف از خود دفاع می‌کنند و به راحتی نمی‌توان از شر آن‌ها خلاص شد.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

بازی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order با وجود داستان عمیق، محیط جذاب و گیم پلی قابل احترام، نهایتاً یک بازی سبُک، هیجان انگیز و پر زرق و برق است. گاهی اوقات، در میان مبارزات شلوغ و پرهرج و مرج آن، می‌توان شاهد درگیری شدید و غیرقابل کنترل چندین کاراکتر به طور همزمان و در سرتاسر صفحه‌ی نمایشگر بود. مثلاً در حالی که Venom مشغول خوردن یکی از نیروهای دشمن است، Kamala Khan وارد صحنه می‌شود و در همین حین، Ghost Rider با استفاده از موتورسیکلت جهنمی خود، مشغول به آتش کشیدن سرتاسر فضای درگیری است. لذا اگر از جمله افرادی هستید که از محیط شلوغ و پر سر و صدای بازی‌های beat-em-up لذت می‌برید، Marvel Ultimate Alliance 3 می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول صحنه‌های اکشن، تخیلی و هیجان انگیز خود کند.

لیست ابرقهرمان‌ها و شخصیت‌های منفی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order به طور کلی، فهرست کامل و راضی کننده‌ایست. یکی از مسائلی که می‌تواند مورد تحسین و قدردانی قرار بگیرد، استفاده از کاراکترهای خارجی و کمتر شناخته شده‌ای مانند Ms.Marvel، Miles Morales و Spider Gwen در کنار بسیار از شخصیت‌های اصلی و تأثیرگذار دنیای مارول مانند Wolverine، Iron Man، Captain America و Daredevil است، که رضایت اکثر کاربران را در پی داشته است.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Ultimate Alliance 3 از نقطه نظر مکانیک و تحرکات کاراکترها و عناصر صحنه نیز عملکرد خوبی دارد. بسیاری از کاراکترها از قابلیت‌هایی مانند پرواز، تلپورت (یادتان باشد که Deadpool کمربند خود را دارد)، تاب خوردن از میان ساختمان‌ها و بلندی‌ها برخوردارند.

یکی از مسائلی که می‌تواند در این بازی مورد تحسین قرار بگیرد، استفاده از کاراکترهای خارجی و کمتر شناخته شده‌ای مانند Ms.Marvel، Miles Morales و Spider Gwen در کنار بسیار از شخصیت‌های اصلی و تأثیرگذار دنیای مارول مانند Wolverine، Iron Man، Captain America و Daredevil است، که رضایت اکثر کاربران را در پی داشته است.

 

فکر می‌کنم بزرگترین مشکل این بازی، کمبود تعداد شخصیت‌های منفی و تبهکاران شرور باشد. اما از سوی دیگر می‌توان از قلم افتادن برخی از بزرگترین نام‌ها مانند Vision و Cyclops در این حوزه را نوید بخش وجود DLC ها و دنباله‌های بعدی این بازی نیز درنظر گرفت. از این رو فعلاً در بازی Marvel Ultimate Alliance 3 نمی‌توان تیم کامل Avengers را تشکیل داد. البته همانطور که گفته شد، با حضور Iron Man، Captain America، Thor و Hulk عناصر اصلی آن قابل دسترسی هستند. از طرفی، Daredevil، Luke Cage و Iron Fist جزء کاراکترهای قابل استفاده‌ی بازی هستند در حالی که Jessica Jones به طرز عجیبی غیر قابل بازی است. اما تیم Spider-Man , Miles,Gwen و Venom کاملاً تکمیل است.

 

فکر می‌کنم بزرگترین مشکل این بازی، کمبود تعداد شخصیت‌های منفی و تبهکاران شرور باشد

 

در بحث گیم پلی بازی، می‌توان گفت که بیشتر لول‌های بازی بسیار روان و روتین طراحی شده‌اند. عناصر محیطی و اتمسفر مراحل مختلف بازی از تنوع بسیار خوبی برخوردار است. پازل‌ها و معماهای ساده‌ای که هر از چندگاهی در مسیر کاربر قرار می‌گیرند، به خوبی تدوین شده‌اند و قسمت‌های اضافی و مخفی بازی (مانند کسب قابلیت‌های ویژه‌ برای کاراکترها و کشف لوکیشن‌ها و دیوارهای مخفی بازی) راه را برای ماجراجویی بیشتر در جهان بازی (که در مقایسه با نسخه‌های قبلی محدودتر شده) باز نگه داشته است. باس فایت‌ها یا غول‌های نهایی بازی، یکی از برجسته ترین نقاط قوت Ultimate Alliance 3: The Black Order است. وقتی که شاهد تجدید دیدار با عناوین محبوبی مانند Sinister Six در بازی هستیم، می‌دانیم که توسعه دهندگان، با هدف جلب رضایت هواداران مارول فعالیت داشته‌اند. Team Ninja با افزودن چاشنی MMO به بازی خود، هیجان دوچندانی را به مبارزات Ultimate Alliance 3: The Black Order آورده است.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

شما در مسیر اصلی خود، با مأموریت‌های جانبی و چالش‌های اضافی به نام “Infinity” مواجه می‌شوید که بیشتر به شکل مفاهیم پسا داستانی و خارج از خط داستانی اصلی اتفاق می‌افتند.( برای تصور بهتر می‌توانید Devil May Cry را در ذهن داشته باشید) متأسفانه بیشتر این مراحل تکراری بوده و در اصل نسخه‌های تغییر یافته‌ای از لول‌هایی هستند که قبلاً و در خط داستانی اصلی، تکمیل کرده‌اید. در ضمن به دلیل نقص فنی موجود در سیستم بازی، بعد از تکمیل هر یک از این مراحل، مستقیماً به منوی اصلی بازی منتقل می‌شوید که این امر موجب کاهش چشم گیر سرعت در تجربه‌ی مولتی پلیر بازی می‌شود. این مراحل، بعد از پایان داستان اصلی بازی (که حدود هشت ساعت به طول می‌انجامد) در کنار یک سطح جدید از میزان سختی بازی در اختیار شما قرار می‌گیرند. در ضمن می‌توانید از قابلیت تجربه‌ی چند نفره‌ی بازی به صورت آنلاین و آفلاین استفاده کنید. از سوی دیگر، نسخه‌ی GOTY این بازی (با سه DLC جدید) قطعاً ارزش صبر کردن را خواهد داشت.

 

متأسفانه بیشتر مراحل جانبی و چالش‌های اضافی بازی، تکراری بوده و در اصل نسخه‌های تغییر یافته‌ای از لول‌هایی هستند که قبلاً و در خط داستانی اصلی، تکمیل کرده‌اید

 

در طول مدت تجربه‌ی کاربری من در بازی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order نرخ فریم تصاویر در حالت داکت شده و معمولی، پایداری مناسبی داشته و تنها در زمان درگیری چندین کاراکتر به صورت همزمان ( آن هم برای چند ثانیه ) افت ناچیزی در آن مشاهده می‌شود. علاوه بر این، می‌توان به دو صحنه‌ی کوتاه از بازی اشاره کرد که صدای کاراکترها به دلیل نقص فنی در فرایند تدوین، هماهنگی کافی را با جلوه‌های بصری نداشتند.

با اینکه Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد، تجربه‌ی شخصی من از این بازی، لذت بخش و سرگرم کننده بود. لذا تجربه‌ی این بازی را برای طرفداران دنیای مارول و همچنین علاقه مندان به بازی‌های سبک beat-‘em-up کاملاً توصیه می‌کنیم و امیدوارم در سال‌های آینده نیز شاهد ساخت ادامه‌ی این مجموعه با در نظر گرفتن تغییرات و بهبودهای مورد نیاز باشیم.

 

منبع: destructoid

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
7
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
نقاط قوت
 • تجربه‌ی کاربری سرگرم کننده و هیجان انگیز
 • جلوه‌های صوتی و تصویری جذاب و دقیق
 • عملکرد عالی تیم بازیگران و صداپیشگان بازی
 • سبک مبارزات و درگیری‌های شلوغ، پر سر و صدا و هیجان انگیز
 • استفاده از کاراکترهای متعدد دنیای ابرقهرمانان مارول
 • تنوع در عناصر محیطی و اتمسفر مراحل مختلف بازی
 • امکان تجربه‌ی مولتی پلیر به صورت آنلاین و آفلاین
نقاط ضعف
 • کمبود شخصیت‌های منفی و تبهکاران شرور
 • از قلم افتادن برخی از بزرگترین نام‌های دنیای مارول مانند Vision
 • سیستم ضعیف مراحل جانبی و پسا داستانی بازی
 • خوب
  7
دسته بندی
مارولمطالبمقالاتنقد و بررسی بازینینتندو

یک دیدگاه

مطالب مرتبط