نقد و بررسی انیمیشن Toy Story 4 | شاهکار مورد انتظار

پایانی بی‌نظیر برای فرانچایز اسباب بازی‌ها

انیمیشن Toy Story 4 ساخته استودیو Pixar، بعنوان چهارمین قسمت از فرانچایز محبوب داستان اسباب بازی، به گونه‌ای می‌درخشد که ذره‌ای از اعتبار استودیو و این مجموعه انیمیشنی نمی‌کاهد. این اثر جدید که سال‌ها پس از قسمت سوم منتشر شده است، به نحوی خود را نشان می‌دهد که مخاطبان قدیمی و مخاطبان جدید را باری دیگر با فضای دوستانه و صمیمی اسباب بازی‌های برجسته داستان آشنا می‌کند و نسبت به قسمت‌های پیشین از خود ضعفی به نمایش نمی‌گذارد.

شخصیت برجسته و جدید این داستان یعنی Forky با صداگذاری تونی هیل (Tony Hale)، نمای خاصی از احساس نگرانی و ترس را نشان می‌دهد. او با چشم‌های نامتقارن، دست‌های لوله پاک کن که به درستی نچسبیده‌اند و پاهایی از چوب‌های شکسته، ظاهری به همریخته و در عین حال بامزه را داراست. زمانی که Toy Story 4 آغاز می‌شود، هنگامی است که شخصیت بانی باید به مهدکودک برود و از طرفی وودی با صداگذاری تام هنکس (Tom Hanks) با این واقعیت دست و پنجه نرم می‌کند که بانی دیگر علاقه خاصی به او ندارد. مسائل از جایی پیچیده‌تر می‌شود که بانی در مهدکودک دوستی جدید به نام Forky پیدا می‌کند که درواقع خودش آن را از تکه‌های زباله‌ای ساخته است. حال وودی باید همزمان با این مسائل، مسئولیت Forky را عهده دار شود تا احساس زباله بودن را از او بگیرد.

شخصیت Forky با صداگذاری تونی هیل

در هر قسمت از فرانچایز Toy Story شاهد وظایف هر یک از اسباب بازی‌ها و روابط بین آنها هستیم که در قسمت چهارم این موضوع با صراحت بیشتری دیده می‌شود. این داستان نه تنها چالش وودی و فورکی را نشان می‌دهد، همچنین بر این ایده که اسباب بازی‌ها در هر زمان می‌توانند بصورت مستقل رفتار کنند و کاملا از دسترس کودکان خارج شوند، تمرکز بخصوصی دارد. وفاداری وودی به بانی نه تنها با این حقیقت که او دیگر وودی را نیاز ندارد سنجیده می‌شود، بلکه وقتی حتی دوست قدیمی خود Bo Peep با صداگذاری آنی پاتز (Annie Potts) را پس از ۹ سال ملاقات می‌کند، هرگز هدف خود را گم نمی‌کند.

انیمیشن Toy Story 4 نسبت به قسمت‌های پیشین نه تنها افت نمی‌کند، بلکه نمایشی بسیار عالی را ارائه می‌دهد

از طرفی دیگر شخصیت Bo Peep به گونه‌ای بازسازی شده است که هم بعنوان عشق قدیمی وودی و هم بعنوان یک اسباب بازی پرهیجان‌تر از گذشته ظاهر می‌شود. پیش از این ایده‌ای به کار رفته بود که طبق آن چون Bo از مواد ظروف چینی ساخته شده بود، به ماجراجویی با دیگران نمی‌پرداخت که مبادا نشکند، اما حال شاهد آن هستیم که دیزنی این مشکل را برطرف کرده و به این شخصیت مونث قدرت تازه‌ای بخشیده است. او دیگر لباس قدیمی با دامن بلند را به تن ندارد و حال شاهد یک ظاهر کامل جدید از او هستیم بطوری که هم اکنون بعنوان رهبر عروسک‌های رانده شده، شجاعت و بی‌باکی بسیاری دارد و یک تنه به دل مشکلات می‌رود.

تغییرات این شخصیت از طرفی با احتیاط انجام شده که آن را بصورت یک رشد شخصیتی تدریجی مشاهده کنیم. همچنین رابطه بین وودی و بو به گونه‌ای است که کمبود ارتباط آنها در دو انیمیشن اول را جبران می‌کند و مخاطبان را باری دیگر با آنها همراه می‌سازد تا ماجراجویی بسیار جذابتری را رقم زنند. می‌توان گفت، رابطه این دو عروسک، ستون‌های اصلی داستان Toy Story 4 به شمار می‌رود و لحظات زیبایی را بین آنها به نمایش می‌گذارد. در برخی سکانس‌ها شاهد آنیم که نور و افکت در اطراف آنها به گونه‌ای تنظیم می‌شود که آنها را درخشان‌تر و مجزا نشان می‌دهد. چنین جلوه‌های بصری، به داستان عاشقانه انیمیشن، رنگ جدیدی بخشیده است.

Bo Peep با صداگذاری آنی پاتز و Woody با صداگذاری تام هنکس

این انیمیشن در حالی که جنبه‌های بالغانه را بسیار بهتر از Toy Story 3 انجام داده است، همچنان فضای کودکانه خود را حفظ کرده است. شخصیت منفی داستان در قالب عروسکی به نام Gabby Gabby با صداگذاری کریستینا هندریکس (Christina Hendricks) ظاهر می‌شود که عروسک‌های سخنگوی مخوفی به نام Benson با او همراه هستند. علی رغم جلوه شیطانی که این عروسک به خود گرفته است، در نهایت بسیاری از مخاطبان ممکن است برای او ناراحت شوند.

وجود شخصیت فورکی در انیمیشن هیچ گاه نادیده گرفته نمی‌شود. در حالی که او و دیگر عروسک‌ها دلیل متولد شدن فورکی را نمی‌دانند، اما ظاهر به همریخته و آشفته او با جذابیت خاصی آمیخته شده است و او را در نوع خود خاص می‌کند. دو عروسک بانی و داکی با صداگذاری جوردن پیل و کیگان مایکل کی (Jordan Peele و Keegan-Michael Key) شخصیتی بامزه و در عین حال پرهیجان دارند و در مواجه با انسان‌های اطرافشان، به روشهای خشونت آمیز علاقمند می‌شوند. همچنین لحظات بسیار به یادماندنی در این انیمیشن وجود دارد که توسط شخصیت Duke Caboom، یک عروسک بدلکار کانادایی با صداگذاری کیانو ریوز (Keanu Reeves) به نمایش گذاشته می‌شود و از هنرنمایی عالی ریوز بهره‌مند می‌شویم.

شایان ذکر است، این انیمیشن، پایان ماجرا نیست و یک سریال اختصاصی بصورت اسپین آف از Forky برای سرویس دیزنی پلاس در نظر گرفته شده است. اما اگر قسمت چهارم، آخرین قسمت از داستان اصلی اسباب بازی‌های دوست داشتنی باشد، می‌توان گفت، بهترین پایان ممکن را به ثمر رسانده است.

منبع: Polygon.com

دسته بندی
سینمامطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط