جدا شدن مرد عنکبوتی از کمپانی مارول و شرح کامل دلایل آن

چرا توافق بین سونی و مارول به بن بست رسید؟
مرد عنکبوتی
مرد عنکبوتی

طبق اخبار اخیر، توافق کمپانی‌های سونی و مارول استودیوز بر سر استفاده از شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول به پایان رسیده است و بسیاری کنجکاوند تا مقصر و دلایل خارج شدن این شخصیت محبوب را بدانند. در نگاه اول، هر دو کمپانی مقصر هستند، اما موضوع به این سادگی نیست. چند سال پیش، کمپانی مارول حقوق ساخت فیلم‌های Spider-Man را به کمپانی سونی فروخت تا نه تنها فیلمی از این شخصیت ساخته شود، بلکه از ورشکستی نجات یابد. این امر با موفقیت انجام شد اما موضوع بازگرداندن این حقوق، با دشواری همراه بود.

سونی پس از ساخت یک سه گانه و دو فیلم دیگر از مرد عنکبوتی، نهایتا با کمپانی Marvel Studios بر سر استفاده از این شخصیت در دنیای سینمایی مارول به توافق رسید و خود به شخصه، ساخت فیلم‌های اختصاصی دنیای مرد عنکبوتی را ادامه داد. پس از اینکه فیلم Spider-Man: Far From Home بعنوان دومین فیلم اختصاصی این فرانچایز، با بازی تام هالند (Tom Holland)، پس از موفقیت بزرگ فیلم Avengers: Endgame اکران شد و به درآمد میلیاردی رسید، کمپانی Sony Pictures آماده شد تا سهم خود از این پیروزی بزرگ را دریافت کند. این فیلم درواقع به پرفروشترین فیلم سونی تاکنون تبدیل شد و این کمپانی بزرگترین موفقیت خود را جشن گرفت که البته به پایان خوشایندی ختم نشد.

در قراردادی که از سال ۲۰۱۵ بین دو کمپانی مذکور شکل گرفت، شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول قرار گرفت و این کمپانی حق آن را داشت که او را به همراه دیگر ابرقهرمانان به نمایش بگذارد و هر کجا که لازم شد، از او استفاده کند. این در حالی بود که کمپانی مارول باید فیلم‌های اختصاصی Spider-Man را برای سونی تهیه می‌کرد که با Spider-Man: Homecoming در سال ۲۰۱۷ آغاز شد. سونی نیز باید با هزینه ساخت و تبلیغات این فیلم‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد و درنهایت می‌توانست تمامی درآمد این فیلم‌ها را برای خود نگه دارد، اما به کمپانی دیزنی ۵ درصد از این درآمد را پیشنهاد داد که دیزنی از آن چشم پوشی کرد.

مطلب مرتبط: بازگشت فیلم Spider-Man: Far From Home به پرده ی نقره ای سینما

البته اینگونه نیست که دیزنی به جز استفاده از این شخصیت، سود دیگری نداشته باشد. از زمانی که ساخت فیلم‌های اختصاصی مرد عنکبوتی آغاز شد، دیزنی و مارول استودیوز اجازه داشتند تا تمامی درآمد کسب شده از فروش محصولات مربوط به مردعنکبوتی را برای خود نگه دارند و همانطور که می‌دانیم، دیزنی در فروش محصولات خود بسیار موفق است؛ بنابراین چنین معامله‌ای برای طرفین، منصفانه بنظر می‌رسید.

متاسفانه این همکاری در آگوست ۲۰۱۹ و زمانی که فروش Spider-Man: Far From Home رکوردهای زیادی را شکست، به مشکل برخورد و در حالی که هواداران انگشت اتهام را به سمت سونی نشانه گرفتند، اما دلیل اصلی به تجارت و پول مربوط می‌شد. سونی همچنان به ادامه همکاری با توافقات پیشین مشتاق بود، اما دیزنی این بار علاوه بر فروش محصولات، درصد بیشتری را از حقوق این شخصیت طلب کرد.

از طرفی دیگر، با آغاز فاز چهارم دنیای سینمایی مارول، برای اولین بار سریال‌هایی از شخصیت‌های این دنیای سینمایی برای سرویس دیزنی پلاس در دستور ساخت قرار گرفتند و کوین فایگی رئیس کمپانی مارول استودیوز، پس از دریافت حقوق کامل شخصیت‌هایی چون Fantastic Four و X-Men از شرکت فاکس، اینک زمان مناسبی را برای صرف ساخت فیلم‌های اختصاصی مرد عنکبوتی ندارد، چراکه حقوق کامل این شخصیت را در اختیار ندارد.

کمپانی دیزنی برای اینکه این موضوع را حل کند، پیشنهاد داد تا نیمی از فروش گیشه فیلم‌های اختصاصی مرد عنکبوتی و دیگر فیلم‌هایی دنیای او چون Venom 2، برای او باشد و سهم فروش را پنجاه پنجاه تقسیم کنند. سونی این پیشنهاد را رد کرد، چراکه سودی به مراتب کمتر بدست می آوردند و بنابراین مخالفت کامل خود را اعلام کرد. از طرف دیگر دیزنی اذعان داشت که ساخت فیلمی که سهم آن تقسیم نشود، اتلاف زمان خواهد بود و به عقیده این کمپانی، سونی برای نجات فرانچایز بزرگ خود، به آنها وابسته است.

سونی با تقسیم ۵۰ درصدی سود فیلم‌های اختصاصی مردعنکبوتی مخالف است و می‌خواهد این شخصیت را از دنیای مارول جدا کند

 
با بوجود آمدن اختلاف بین کمپانی‌های ذکر شده، سونی تصمیم گرفت، شخصیت خود را از دنیای سینمایی مارول جدا کند و به شخصه ساخت آنها را ادامه دهد. با این وجود، تمامی اتفاقاتی که در داستان‌های ذکر شده از فیلم‌های اخیر مرد عنکبوتی چون رابطه هپی هوگان و زن عمو می و همچنین استفاده از تکنولوژی EDITH، ناتمام خواهد ماند. اکنون سونی می‌تواند، به دلخواه خود از این شخصیت در جاهای مختلفی استفاده کند.

از آنجایی که تام هالند برای پروژه فیلم‌های Spider-Man 3 و Spider-Man 4 قرارداد بسته است، سونی ساخت فیلم با شخصیت فعلی را ادامه خواهد داد که البته جان واتس لزوما کارگردان آنها نخواهد بود. همچنین سونی در ادامه راه باید از تمامی ارتباط‌ها با دنیای سینمایی مارول خودداری کند، اگرچه برای نویسندگان رضایت بخش نخواهد بود. در پی این اتفاق، مردعنکبوتی می‌تواند در فیلم‌های بسیاری از سونی همچون Venom شرکت داشته باشد و آینده خود را بدون مارول دنبال کند که البته برای بسیاری ناامیدکننده و برای دیگران رضایت بخش خواهد بود. همچنین این موضوع برای مارول دردسرهایی را به همراه خواهد داشت ولی باید همچنان منتظر پایان روند توافقات این دو کمپانی باشیم تا درمورد آینده قطعی اسپایدرمن نتیجه گیری کنیم.

دسته بندی
اخبار سینماسینمامارولمطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط